Ново земетресение разтърси Индонезия

Ново земетресение разтърси Индонезия

Ново земетресение разтърси Индонезия

Земетресение със сила 5,8 разтърси днес източната индонезийска провинция Западна Папуа, съобщи Геофизичният институт на САЩ, цитиран от Ройтерс.Индонезийските власти са измерили магнитуд от 6,1 и заявиха, че трусът "бил усетен доста силно за няколко секунди", предаде БТА“

Засега няма данни за жертви или разрушения. Районът е рядко населен.

Епицентърът е бил на сушата близо до град Маноквари на дълбочина 55 км. Индонезийската метеорологична служба заяви, че трусът няма потенциала да предизвика цунами.

Земетресението създаде паника сред притеснените жители на Индонезия почти седмица след цунамито, при което загинаха стотици в по-западните части на индонезийския архипелаг, отбелязва Ройтерс.

По-рано вчера индонезийските власти повишиха вчера степента на опасност от вулкана Анак Кракатау, предизвикал взелото най-малко 430 жертви на островите Суматра и Ява цунами в края на миналата седмица. Разширява се и закритата за достъп зона около вулкана, предаде Асошиейтед прес.

Индонезийската агенция по вулканология заяви, че степента на опасност от дейността на вулкана Анак Кракатау се повишава до второто най-високо ниво от скалата за предупреждение и освен това отцепената около него зона за сигурност се увеличава повече от два пъти, за да обхваща 5-километров радиус.

Изригването на вулкана в събота вечер стана причина част от вулканичния остров, на който се намира той и който е разположен в Зондския проток, да пропадне в морето и с това, както изглежда, да предизвика цунами с вълни от над 2 м. Повечето цунамита се образуват в резултат на земетресения.

Властите бяха предупредили местните жители в района на протока да стоят на поне километър от крайбрежието заради риска от ново цунами, което евентуално да бъде предизвикано от изригванията на Анак Кракатау. Очаква се около вулканичния остров да премине военен кораб, който да осигури на учените повече сведения за рисковете от евентуално второ свличане на земни маси.

"Все още има риск от свлачище, дори под морското равнище или на самото морско равнище", каза шефът на отдела по геология към индонезийското енергийно министерство Руди Сунендар. "Въз основа на разчитането на спътниковите снимки (може да се заключи), че има рухване на част от района на вулкана Анак Кракатау", заяви той пред Асошиейтед прес в пункта за наблюдение на дейността на вулкана.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ