Диамантите - последните жертви на енергийната криза в Китай

Диамантите - последните жертви на енергийната криза в Китай

Диамантите - последните жертви на енергийната криза в Китай

Отглежданата лабораторно диамантена индустрия е последният сектор, който е пряко засегнат от последиците от енергийната криза в Китай. И ако ситуацията се влоши, може да се окаже, че специалният подарък, който планирате да купите за Коледа, изведнъж е станал много по-скъп от очакваното, пише eleconomista.es

Производството на висококачествени скъпоценни камъни за бижута е намаляло с 10-15% през последния месец, обясни в телефонно интервю за агенция Bloomberg Лиу Хусянг, консултант в Националния център за тестване на скъпоценни камъни. Около 7 милиона карата синтетични диаманти от бижута се произвеждат всяка година, според Лиу, от които 3 милиона идват от Китай. 

Отгледаните в лаборатория диаманти стават все по-популярни, защото са по-евтини и по-устойчиви от тези, добивани директно от земята. Скъпоценните камъни са направени с екстремна топлина и налягане, за да имитират геоложкия процес, който поражда естествените диаманти. Малък чип от съществуващ диамант („семето“) се поставя в реактор с чист графитен въглерод или богат на въглерод газ. При високи температури въглеродните атоми се прилепват към семето и след няколко седмици се образува скъпоценен камък. 

Диамантите далеч не са единственият продукт, който е силно засегнат от недостига на електроенергия в Китай, който от лятото се разпространява в цялата страна заради покачващите се цени на въглищата. Дейността в гигантския индустриален сектор на страната се сви през септември за първи път от началото на пандемията. Сред жертвите му са металургия, текстил, овцевъди и доставчици на ябълки, както и много други работни места, които са били прекъснати. 

Тъй като енергийната криза се влошава, някои производители на синтетични диаманти обявиха планове за повишаване на цените, без да дават по-конкретни подробности, разказва Лиу. Но въздействието до момента не е твърде значително и цените засега са непроменени. Основната грижа на китайската икономика обаче продължава да бъде несигурността, генерирана от нейното правителство: никой не знае кога държавата може да се намеси и да разклати всички части от икономическия съвет. И дори диамантите не могат да бъдат пощадени от това въздействие, пише още изданието. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ