Планът на Китай за въглеродна неутралност до 2060 може да струва над 5 трилиона долара
Целта на Китай за постигане на въглероден неутралитет до 2060 г. ще изисква инвестиции на стойност над 5 трилиона долара, включително такива за повишаване на капацитета на производство на енергия от възобновяеми източници. Това изчисления на консултантската компания Wood Mackenzie, цитирани от Си Ен Би Си.
В края на миналия месец президентът на Китай Си Дзинпин заяви пред Общото събрание на ООН, че страната ще постигне въглеродна неутралност до 2060 г. Изявлението му беляза първия случай, в който най-големият замърсител с въглероден диоксид в света се ангажира официално с цел за прекратяване на негативния си принос към климатичните промени.
За да постигне тази цел, Китай ще трябва да увеличи капацитета на слънчевата и вятърната енергия, както и на хидроенергията, цели 11 пъти дп 2050 г. спрямо нивата от 2020 г. Това означава капацицет от 5 040 гигавата.
Производството на енергия от въглища ще трябва да бъде намалено наполовина, а употребата на природен газ ще трябва да остане на нивата от 2019 г.
„Най-голямото предизвикателство не е промяната в инвестициите или мащаба на капацитета на възобновяемата енергия, а социалната трансформация, която идва заедно с тях. Намаляването наполовина на капацитета за изгаряне на въглища ще доведе до загуба на работни места в региони, които разчитат на приходите от мините от десетилетия“, коментира Пракаш Шарма от Woodmac.
В резултат на това китайското правителство най-вероятно ще модернизира въглищните електроцентрали с технологии за улавяне и съхранение на въглероден диоксид
Голяма пречка пред целта на Китай за въглероден неутралитет е липсата на алтернативи в транспортния и индустриалния сектор, отчитат от Woodmac. Според консултантската фирма въглеродните емисии на Китай от тези два сектора са достигнали 5,7 млрд. тона през 2019 г, което се равнява на общите емисии на САЩ и Великобритания, взети заедно.
„Като се има предвид мащаба на китайската тежка индустрия и машинния сектор на Китай, от ключово значение е страната да стане усвои технологиите за улавянето и съхранението на въглерод (CCS) , които да компенсират остатъчните емисии. Без тях, постигането на целта за въглероден неутралитет е почти невъзможно“, коментира Шарма.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.