САЩ върнаха санкциите срещу Иран. Правят изключение за петролни сделки само за 8 страни
Тръмп изпълни заканата си - шест месеца след оттеглянето от ядреното споразумение с Техеран, от днес администрацията на Белия дом отново въведе и затегна икономическите санкции срещу петролния, банковия и транспортния сектор на Иран, отменени по времето на Барак Обама.
Решението обаче не е повсеместно. От санкционния режим срещу иранския петролен сектор временно са изключени осем страни. Китай, Гърция, Индия, Италия, Турция, Южна Корея, Тайван и Япония ще могат да продължат да купуват петрол от арабската държави, обяви днес държавният секретар на САЩ Майк Помпейо, цитиран от Ройтерс. Съгласно законите на САЩ правото на изключение може да се предоставя за срок до 180 дни.
"Това е исторически ден", обяви междувременно пред парламентаристи от партията си израелският премиер Бенямин Нетаняху. Той определи възобновените американские санкции срещу Иран като най-суровите от началото на усилията за възпиране на машинациите на Ислямската република, предаде Франс прес, цитирана от БТА. "Това също е голям ден за бъдещето на Израел, тъй като Иран е най-голямата заплаха за Израел, Близкия изток и световния мир", смята Нетаняху.
Американските санкции, които целят да изключат Иран от международната банкова система Суифт, " ще задушат терористичния режим, който е на власт в Иран", допълва той. Израелският премиер представи възстановяването на санкциите като своя лична победа. Той каза, че "от години е посветил времето и енергията си на борбата с иранската заплаха", противостоейки на "голямата част от международната общност" . "Днес виждаме резултата от тази продължителна и непрестанна битка", добави той.
Междувременно стана ясно, че международната разплащателна система СУИФТ (SWIFT) (SWIFT), чиято централа е в Белгия, е прекратила днес достъпа до услугата за някои ирански банки, съобщиха местни медии. Действието е резултат от решението на САЩ да възобновят отменените по-рано санкции срещу Техеран.
Имайки задачата да поддържа устойчивостта и целостта на световната финансова система, както и като независим доставчик, СУИФТ спира достъпа на някои ирански банки, съобщи дружеството. Съжаляваме за тази мярка, но решението е взето в интерес на стабилността и целостта на световната система, се пояснява в съобщението. СУИФТ обслужва безкасово над 11 000 банкови организации и клиенти в повече от 200 държави.
На свой ред Иран излезе с призив към ООН да потърси отговорност за САЩ.Тези санкции противоречат на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, заяви днес посланикът на Иран в световната организация в писмо до генералния й секретар Антониу Гутериш, цитирано от Ройтерс. Иран вижда във възобновяването на санкциите опит да бъде задушена иранската петролна и корабна индустрия, става ясно още от публикуваното послание
"Безотговорното поведение на САЩ изисква колективен отговор от международната общност, за да бъде спазен принципът за върховенство на закона, за да не бъде обезсилена дипломацията и да бъде защитен мултилатерализмът", пише иранският посланик Холамали Хошру, настоявайки САЩ да понесат отговорност за действията си.
Със сигурност, наложените днес нови ограничения ще засегнат сериозно петролната индустрия на страната. От върховите 2,8 милиона барела дневно през април тази година, до 1,8 млн. барела през септември след излизането на САЩ от ядреното споразумение, сега, прогнозите са за ново свиване на износа. "След 5 ноември очакваме, че износът на петрол ще се свие до 1 милион барела дневно, макар че обемите вероятно ще варират през отделните месеци. Основни купувачи на ирански петрол ще останат Иран, Индия и Турция", обяви в актуална прогноза британската консултантска компания Уд Макензи (Wood Mackenzie )
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.