Скок на заявките за патенти в Европа след отлива заради пандемията

Скок на заявките за патенти в Европа след отлива заради пандемията

Скок на заявките за патенти в Европа след отлива заради пандемията

Ръст на заявките за патенти в Европа през 2021 г. след спада, предизвикан от пандемията. Цифровите и медицински технологии, както и азиатските компании са основните двигатели на иновациите, се посочва в доклада на Европейското патентно ведомство, цитиран от Франс прес и БТА.

Миналата година патентната организация, базирана в Мюнхен, е получила общо 188 600 молби, което е увеличение с 4,5 на сто на годишна основа. Това е нов рекорд след спад от 0,7 на сто през 2020 г., дължащ се на логистични сътресения, породени от пандемията от COVID-19.

Секторът на цифровите и информационни технологии е подал най-голям брой заявки (15 400 или +9,4 на сто), следван от медицинските технологии ( 15 231 или +8,8 на сто) и информационните технологии (14 671 заявки или +9,7 на сто). 

Традиционно броят на заявките за патенти е ранен индикатор за анализ на инвестициите на компаниите в проучвания.

"Данните за 2021 г. показват връщане към нормалността", заяви пред АФП главният икономист на патентното ведомство Ян Мениер, подчертавайки, че увеличението е свързано географски с Азия и САЩ.

САЩ са подали най-голям брой заявки (46 553), а Китай е регистрирал значително увеличение на молбите (16 665), или скок от 24 на сто. Азиатската страна е удвоила исканията за патенти в Европа, свързани с приложения за изкуствен интелект, подчертава Мениер.

Следвайки тенденцията от последните 10 години, заявките от европейските страни са по-малко от половината от общия брой подадени досиета (44 на сто), а 56 на сто са от страни извън ЕС.

Тази ситуация се отразява в класификацията на компаниите, искащи да защитят изобретенията си на европейския пазар, доминиран от азиатските гиганти. Китайският Huawei е първата промишлена група, патентовала иновациите си в Европа, следвана от корейските Samsung и LG и европейските Ericsson и Siemens. 

В Европа все още има много иновации, но най-вече в традиционната промишленост, транспорта, аеронавтиката, химията и машинните инструменти, уточнява Мениер.

Енергийният преход задължава и подчертава протичащите трансформации в автомобилостроенето, където заявките за патенти са намалели в сектора на двигателите с вътрешно горене, а са нараснали за интелигентите превозни средства (+23 на сто) и електрическите двигатели (+16 на сто). 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ