Въздухът в някои части на Земята е станал по-чист през 2020 г.

Въздухът в някои части на Земята е станал по-чист през 2020 г.

Въздухът в някои части на Земята е станал по-чист през 2020 г.

Спадът на икономическата активност поради пандемията на коронавирус доведе до подобряване на качеството на въздуха в няколко части на света през 2020 г., но нивото на замърсяване на въздуха беше повлияно и от дългосрочни фактори, свързани с изменението на климата, по-специално прахови бури и горски пожари. Това се посочва в доклада, публикуван в петък от Световната метеорологична организация (СМО), предава ТАСС.

"Локдауните на COVID-19 и ограниченията за пътуване доведоха до рязко краткосрочно намаляване на емисиите на големи замърсители на въздуха през 2020 г., особено в градските райони", посочват експертите. В същото време те обясняват, че заедно с намаляването на замърсяването, причинено от човешката дейност, миналата година е имало "екстремни метеорологични явления, свързани с изменението на климата", по-специално безпрецедентни пясъчни и прахови бури, както и  горски пожари, които са засегнали въздуха и прогнозират, че тази тенденция ще продължи и през 2021 г.

"Разрушителните горски пожари в Северна Америка, Европа и Сибир повлияха на качеството на въздуха за милиони хора, а пясъчните и праховите бури са обхванали много региони", се казва още в доклада. 

Според изчисленията на Световната метеорологична организация, по време на "пълното блокиране през 2020 г.", азотният диоксид във въздуха е намалял с около 70%, а серния диоксид с 25-60%, в сравнение със същите периоди през 2015-2019 г.

Ситуацията с концентрацията на частици PM2.5 - замърсители на въздуха, които включват както твърди микрочастици, така и най-малките капчици течности не по-големи от 2,5 микрона, според експертите е била по-сложна миналата година. В някои градове в Испания, например, концентрациите на PM2,5 са се увеличили поради транспортирането на прах от Африка и замърсяването от пожари. На свой ред концентрацията на озон в атмосферата варира значително в различните региони: регистриран е ръст от 25% в Източна Азия и от 30% в Южна Америка.

"COVID-19 се превърна в непланиран експеримент за качеството на въздуха и доведе до временни местни подобрения в ситуацията. Пандемията обаче не е заместител на непрекъснатите системни действия, насочени към премахване на основните двигатели на замърсяването и изменението на климата", коментира генералният секретар на СМО Петтери Таалас.

Той припомни, че "изменението на климата, причинено от натрупването на парникови газове в атмосферата се случва в продължение на десетилетия и векове. При тези условия, смята Таалас, е необходима интегрирана политика за качеството на въздуха и изменението на климата въз основа на наблюдения и наука. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ