Сръбската православна църква възобновява диалога с македонската

Сръбската православна църква възобновява диалога с македонската

Сръбската православна църква възобновява диалога с македонската

Светият архиерейски събор на Сръбската православна църква /СПЦ/ взе решение да възобнови преговорите за решаване на статута на Македонската православна църква /МПЦ/ и да продължи разговора за това с нейните представители, пише белградският вестник "Политика", като се позовава на източници от върха на СПЦ.

Въпросът за МПЦ е бил единствената тема на заседанието в сряда преди обед на висшия църковен орган.

Сръбската църква не искала да инициира възобновяване на диалога с македонците докато охридският архиепископ Йован Вранишевски бе в затвора, каза източникът на вестника.

Вранишковски бе освободен през 2015 г. и участва и в това, и в няколко предишни заседания на събора на СПЦ заедно с владици от Православната охридска архиепископия, която е под егидата на сръбската църква, пише "Политика".

Очаквам на изборите в неделя за местни органи на властта в общините Северна Косовска Митровица, Лепосавич, Зубин поток и Звечан, в северно Косово, сръбският народ да изрази политическо единство, заяви директорът на сръбската правителствена Служба за Косово Марко Джурич за вестник "Политика". Джурич каза, че тези местни избори имат характер на референдум за косовските сърби.

"Местните избори в общините със сръбско мнозинство в Косово винаги са специфични, защото ги насрочва Прищина, но поради силата на обстоятелствата сърбите трябва да участват в тях, за да запазят възможността да управляват собствените си среди", подчерта Джурич. "Следователно от гражданите не се очаква да се произнесат по комунални въпроси или теми от местно значение, а да отправят политическо послание, което далеч надхвърля самия повод за гласуването", каза той и призова сърбите да гласуват колкото може по-масово за партията Сръбска листа, за да покажат колко голяма е тяхната сила и решителност да се борят за елементарните си политически права.

Предсрочните избори бяха насрочени от президента на Косово Хашим Тачи, след като кметовете на четирите северни общини с предимно сръбско население се оттеглиха от постовете си на 27 ноември 2018 г. поради нарушаването на човешките и икономическите права на сърбите след въвеждането на 100-процентните мита върху стоките, внасяни от Сърбия и след арестуването на четирима заподозрени за убийството на косовския сърбски политик Оливер Иванович на 16 януари 2018 г. в Косовска Митровица.

За участие в изборите са се регистрирали три партии - "Сръбска листа", Демократическата партия и движение "Самоопределение". Изборите ще наблюдават 215 представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

По въпроса за обявеното намерение на косовските институции да основат съд за сърбите и да приемат декларация за извършен от сръбските сили геноцид на косовска територия, Джурич каза, че това е циничен опит онези, които са извършвали престъпления срещу сърбите, да се укрият от правосъдието и да смекчат страшните злодеяния над сръбски цивилни, полицаи и войници, извършени от терористичната Армия за освобождение на Косово, с приказки за някакви масови изнасилвания и етническо прочистване, пише "Политика".

По материали на БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ