Светът може да заприлича на този от началото на 20-ти век, ако държавите не си сътрудничат в кризата

Светът може да заприлича на този от началото на 20-ти век, ако държавите не си сътрудничат в кризата

Ситуацията в света може да заприлича на тази от началото на 20-ти век, ако държавите не си сътрудничат за преодоляването на настоящата криза. Това заяви пред Би Би Си бившият президент на Световната банка Робърт Зелик.

Той посочи ескалацията на напрежението между САЩ и Китай като сериозна заплаха за възстановяването на световната икономика.  

„Смятам, че отношенията им са в състояние на свободен пад, като не е ясно къде точно е дъното. Това е много опасна ситуация“, казва той.

Зелик, който е бил съветник на шестима американски президенти, коментира пред медията, че сътрудничеството е „единственият начин глобалната икономика да излезе от рецесията“.

По думите му „светът може да заприлича на този от началото на 20-ти век, когато великите сили се надпреварват за надмощие“, ако те започнат да се отдръпват от глобализацията и да преследват националистически виждания.

Зелик беше президент на Световната банка в периода  2007-2012 г., който включва и годините на световната финансова криза.

„Финансовата криза от 2008-09 г. беше много сериозно събитие, но тогава имаше сътрудничество между Г-20 и централните банки. Президентът Буш и след него президентът Обама бяха част от международните усилия. Дори Китай имаше много силна програма за стимулиране и същи помагаше по-различни начини. Днес няма такова чувство за сътрудничество“, казва Зелик, като призовава САЩ да работят в тясно сътрудничество с Китай за намиране на решение на пандемията, вместо да обвиняват Пекин за нея.

Според него голяма част от нанесените щети се дължат на президентството на Доналд Тръмп.

Зелик, който е бил съветник на предишните републикански президенти Джордж У. Буш и Джордж Х.У. Буш, не крие негативното си мнение относно настоящия настоящ републиканец на поста.

„Аз съм против Тръмп от самото начало, не само заради неговите политики, но заради това, кеото смятам за недостатъци в характера му. Притеснявах се за това какво ще направи с институциите и конституцията, а сега тези ми опасения се потвърждават. Пандемията внася друго измерение на проблема, което е въпрос на компетентност“, коментира той.

Зелик смята, че протекционистките политики на Тръмп и отношението му към партньорите на САЩ са допринесли за нарастващите тревоги в Азия на фона на възхода на Китай.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ