Великобритания въвежда нов закон за борба с "враждебните страни"

Великобритания въвежда нов закон за борба с враждебните страни

Правителството на Обединеното кралство планира утвърждаването на нов закон, съгласно който всички лица, работещи в страната от името на чужди правителства, ще бъдат задължени да регистрират присъствието си в страната. По този начин правителството се надява да защити Великобритания от „враждебни държави“ като Русия или Китай, отбелязва националният ежедневник The Times. 

Министър-председателят Борис Джонсън ще обяви новия закон, използвайки речта на кралицата, насрочена за 11 май. Той възнамерява да настоява за въвеждането на нови правила на фона на нарастващата загриженост относно действията на Москва и Пекин, отбелязва изданието, цитирано от Агенция "Фокус". 

Новите правила, както отбелязва вестникът, ще разширят съществуващия закон за преследване и депортиране на чуждестранни шпиони, които застрашават националните интереси на Великобритания. Отказът за задължителна регистрация ще се счита за престъпление. 

Концепцията за регистрация на чужденци се основава на схема, използвана в САЩ. Там чуждестранните агенти трябва да преминат задължителна регистрация в Министерството на правосъдието, както и периодично да представят доклади за дейността си. Законът се прилага за всеки, който представлява интересите на други държави, включително консултанти, журналисти и специалисти по връзки с обществеността. 

Правителството на Обединеното кралство също възнамерява да преразгледа Закона за държавните тайни и да го измени, за да го приложи и срещу чужденци, опитващи се да подкопаят националните интереси на страната от чужбина, включително киберпрестъпници, работещи за други държави.
Понастоящем този закон се прилага само за британски граждани, които са в чужбина. 

Освен това се планира да се променят използваните в закона термини, които много членове на правителството определят като остарели. Сега за незаконно действие се счита кражба на „схема, план, модел, които могат да бъдат пряко или косвено полезни за врага“. Правителството също така планира да замени тази формулировка с „документ, информация или нещо друго“, което може да бъде полезно за „чужди държави“. 

По-рано британското външно министерство заяви, че руската служба за външно разузнаване стои зад кибератаките срещу SolarWinds. Лондон също така посочи, че Русия остава най-сериозната заплаха за националната и колективната сигурност на Великобритания.

Миналата седмица руският посланик в Лондон Андрей Келин бе призован във външното министерство във връзка с „враждебната линия на поведение“ на Москва. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ