Мълчанието на Европа и сложното бъдеще на Рахой

Мълчанието на Европа и сложното бъдеще на Рахой

Мълчанието на Европа и сложното бъдеще на Рахой

Мълчанието на Европа и последствията както за Каталуния, така и за официален Мадрид след окървавения референдум вчера са акцентите в анализите и коментарите на водещите световни медии за събитията от вчера.

Френският вестник Monde, обръща внимание на нежеланието на европейските власти открито да коментират провеждането на референдума за независимост в ситуация на безпрецедентна полицейска намеса и насилие. Според мнозина наблюдатели действията на органите на реда ще легитимират регионалния сепаратизъм и дори – според тях – ще отслабят позициите на централното правителство на Мариано Рахой, ползващо се от поддръжката на Брюксел. "Еврокомисията предпочита да запази мълчание или най-много да се задоволи с обяснение, че нарушаването на демократичните права в Испания трябва да се разследва от други институции – Съветът на Европа или Европейският съд по правата на човека", отбелязва изданието. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, по данни на Monde е отказал да бъде посредник между Мадрид и Барселона, независимо от призивите на редица евродепутати. От европейските лидери, единствено премиерът на Белгия Шарл Мишел излезе с официална реакция по повод сблъсъците в Каталуния като призова страните да започнат политически диалог и заяви, че „насилието не може да бъде отговор”. Колкото до Франция, на този етап тя се придържа към позицията, изразена от президента Макрон още през юни: държавите в ЕС не могат да се поучават една друга и да се намесват в чужди дела, обобщава Monde.

Германският вестник Zeit подчертава, че проведеният вчера референдум, безусловно е бил незаконен и резултатите не бива да се признават. "В настъпилия хаос всеки гласува, където можа. Никой не знае колко от гласовете са подадени според правилата и колко от тях са преброени 2 пъти. Все пак 58% от каталунците си останаха у дома. В този смисъл, обявените резултати от 90% „За” независимост на Каталуния едва ли са категорични и показателни: гласували са само убедени сепаратисти ", — пише изданието.

Вестникът отбелязва още, че ЕС също е допуснал не малко грешки в този конфликт. "Дълго време Берлин и Брюксел гледаха на настроенията на сепаратистите като на фолклор, а след това изведнъж — вътрешнодържавен конфликт, в който никой не се намесва. ЕС не трябва да допуска репресиите от страна на Мадрид и  равносметката от страна на Каталуния за нарушени права да служат за пример”,  — пише още Zeit.

На свой ред Spiegel засипва с критики главните противници от двете страни на барикадата — премиера на каталунското правителство Карлос Пучдемон и испанския премиер Мариано Рахой. "Пучдемон и Ко. бяха наясно от самото начало: референдумът ще стане причина за жесток конфликт с Мадрид, членовете на Конституционния съд ще го обявят за незаконен а стотици хиляди каталунски противници на отделянето няма да участват в него. Скандалът трябваше да работи за тях, за да може противниците на референдума да бъдат разцепени - на такива, които ще бойкотират гласуването и такива, които ще гласуват против отделянето. Ето така, предварително бе програмирано болшиноството гласуващи за отделяне от Испания ", — пише Spiegel. В същото време изданието отбелязва, че масовото полицейско насилие в хода на референдума е било не просто прекалено, а че изобщо не е имало нужда от него. "Та нали, все пак нито едно европейско правителство не би признало този референдум, пише още изданието.

"Независимо дали става въпрос за инат, въвеждане в заблуда или просто политическа некомпетентност, събитията в Каталуния са пожароопасни не само за стабилността на Испания, но и за Европа. И правителството на Рахой много ясно показа на 1 октомври, 2017 година, че е много далече от потушаването  на пожара. Напротив, то само налива масло в огъня”, пък е оценката на Welt.

Британският Financial Times също смята, че породената от вота в неделя конфронтация  ще се отрази негативно на правителството на Рахой, който рискува „да загуби политическата инициатива ". "Две седмици по-рано Рахой можеше убедително да разказва, че парламентът на Каталуния нарушава конституцията. Насилието от тази неделя обаче значително усложни ситуацията за него", цитира изданието коментар на анализатора от Teneo Intelligence Антонио Барозо.

 Wall Street Journal предполага, че след едно едностранно обявяване на независимост от страна на каталунските власти, испанският премиер може да предприеме крайни мерки и, опирайки се на Конституцията, да отмени автономния статус на Каталуния. Според изданието консервативният Рахой може да се реши на тази крача без аналог в съвременната история на страната под натиска на привържениците на твърдия курс в оглавяваната от него Народна партия. Отмяната на каталунската автономия ще позволи на Мадрид да смени редица фигури в регионалното правителство, пише изданието и също както много други медии обобщава, че стотиците ранени в хода на референдума оставят на Рахой минимално пространство за политически маневри и овладяване на кризата.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ