Военното правителство на Мианма блокира Facebook

Военното правителство на Мианма блокира Facebook

Военното правителство на Мианма блокира Facebook

Новото военно правителство на Мианмар заповяда на местните доставчици на телекомуникационни услуги временно да блокират Facebook, където се заформят кампании за гражданско неподчинение.

В известие, публикувано късно в сряда, Министерството на транспорта и съобщенията заповяда на телекомите да ограничат достъпа до платформата до 7 февруари, тъй като според властите тя допринася за нестабилността в страната и помага за разпространение на дезинформация.

Публикации и хаштагове, призоваващи хората да протестират, се разпространиха онлайн, след като военните арестуваха висши държавни служители, включително фактическия лидер на страната Аунг Сан Су Чжи, която не е виждана от задържането ѝ насам, пише ДПА.

По информация на „Ройтерс“ най-малко трима души са били арестувани по време на уличен протест срещу преврата.

Facebook е много популярен в Мианмар и за мнозина е синоним на интернет. Именно там гражданите координират действията си в момента – например страницата на групата Движение за гражданско неподчинение на Мианмар събра над 190 хил. последователи само за два дни, след като бе създадена във вторник.

Социалната мрежа се използва и за споделяне на кадри, от които става ясно, че служители в държавните болници отказват да работят или носят панделки с червен цвят, символ на партията Национална лига за демокрация на Су Чжи. Докато платформата все още бе достъпна спорадично, бе използвана от демонстрантите в град Манделей за излъчване на живо от протест.

„Призоваваме властите да възстановят свързаността, така че хората в Мианмар да могат да общуват със семейството и приятелите си и да имат достъп до важна информация“, заяви говорител на Facebook.

Междувременно в Twitter хаштагът CivilDisobedienceMovement е бил споделен над 1.25 млн. пъти.

В страната е обявен общонационален вечерен час, започващ от 20:00 часа. Тогава хората застават на прозорците си да удрят тигани и тенджери в знак на недоволство.

Шефът на ООН по правата на човека, Мишел Бачелет, по-рано заяви, че в Мианмар има „дълбоки страхове от насилствено репресиране на несъгласните гласове“.

Блокирана е била и платформата за комуникация WhatsApp, която е собственост на Facebook.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ