Войната блокира дейността на Световната търговска организация

Войната блокира дейността на Световната търговска организация

Войната блокира дейността на Световната търговска организация

Нахлуването на Русия в Украйна доведе до ожесточен разрив между 164 членове на Световната търговска организация. Освен че блокира важните преговори за субсидиите в рибарството, електронната търговия и селското стопанство, войната застрашава успеха на ключовата конференция през юни.

Организацията, която едва оцеля след Тръмп и пандемията от COVID-19 отново е изправена пред разруха. Съвсем реална е опасността светът да загуби жизнеспособен, независим арбитър на търговските спорове точно сега, когато напрегнатата глобална търговия и нестабилната геополитика правят такава институция по-необходима от всякога, пише Politico.

Дисфункцията тласка организацията към „влакова катастрофа на бавен каданс“, според икономиста Саймън Ивенет, професор в университета в Сeйнт Гален в Швейцария. Ако настоящата криза не бъде преодоляна, войната ще се окаже „пирон в ковчега” на СТО, посочва Освен ако настоящата криза не бъде коригирана, каза Андре Сапир от Мозъчния тръст на „Брьогел Рисърч”.

Патова ситуация

Служители и дипломати, които работят за Секретариата, базиран в Женева, разказват за трудностите, които войната причинява върху ежедневната работа на Организацията. Всяка среща започва с нечие изявление против войната, на което представителите от Русия се чувстват длъжни да отговорят подобаващо. Нещо повече – представители на редица европейски страни, на САЩ и на Украйна отказват да стоят в една стая с тези на Русия и преговори на практика липсват. Това пречи да дискусията за субсидирането на рибарството, селското стопанство, електронната търговия и инвестициите за развитие.

В имейл до Politico руската мисия към СТО обвини западните страни, че са превърнали срещите на организацията в „политическо антируско шоу“. „Русия винаги се е опитвала да бъде конструктивна в преговорите на СТО дори и сега”, се казва още в позицията на Москва.  

Дипломат от ЕС заявява: „Не можем да бъдем в една стая и да преговаряме с тях, докато те нахлуват и унищожават Украйна”.

Политическият спор излага на риск основната мисия на СТО за насърчаване на търговията и сътрудничеството между нациите. Според европейски дипломати войната е нанесла „огромен системен шок“ за основополагащата цел на Организацията да насърчи „зачитането на върховенството на закона“ с убеждението, че увеличената международна търговия „ще намали възможностите за водене на войни в бъдеще“. С нахлуването в Украйна тази предпоставка "напълно се разпада", коментират дипломати.  

Секретариатът на СТО се надява да поддържа работата си, като провежда индивидуални консултации с  Русия и след това – преговори в малки групи с други нации. Но между Русия – в единия ъгъл, и Западния блок – в срещуположния, стоят повече от сто държави, които предпочитат да се абстрахират от войната и да работят.

Необходими са реформи

След два месеца организацията ще бъде изправена пред нов процес. През юни ще се проведе два пъти отлаганата министерска конференция, известна като MC12. Войната обаче хвърля сянка върху нея.

Членовете на СТО се опасяват, че едва ли ще успеят да сключат сделки по време на срещата. Перспективата за споразумение за селското стопанство вече е далеч по-сложна, тъй като продоволствената сигурност се превърна в огромен политически въпрос, след като кризата в Украйна удари веригите за доставки. Страните вероятно няма да стигнат до общо споразумение.

Според някои кръгове обаче считат, че проблемите в СТО ще ускорят нейната реформа. Експерти и дипломати смятат, че реалистично страните може да трябва да се движат към повече малки групови или регионални сделки, отколкото към споразумения между всичките 164 членове.

Уенди Кътлър от Азиатския институт за политика на обществото, бивш търговски преговарящ от САЩ, смята, че значимостта на СТО като форум ще намалее, тъй като „страните все по-малко ще изразходват политическия си капитал, опитвайки се да постигнат споразумения с всички 164 членове“, които са на различни геополитически позиции.

„Макар че може би е време да се сбогуваме с единодушието, считам, че неутрален арбитър като СТО сега е по-важна от всякога”, изтъква  проф. Саймън Ивенет от Сейн Гален. Той е оптимист, че краят на СТО не е неизбежен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ