5 начина да избегнете разкаянието
В края на всяка година, в началото на всяка нова, проявяваме естествената човешка склонност за равносметки.
Освен че отбелязва края на всяка една година, декември е и месеца, в който съм се родил. Всеки 22 декември аз ставам с една година по-стар, а с това нараства и броя на случките, действията и решенията, които мога да анализирам.
Подобно на повечето предприемачи, и аз съм преживял множество възходи и падения. В повечето случаи, да не кажа винаги, грешките са по моя вина. Това обаче не означава, че трябва да се разкайвате и да съжалявате за всяко решение, което в крайна сметка не е било във ваша полза.
В действителност, анализът на миналото не трябва да носи болка и тъга, а да бъде урок, от който да си извлечем изводи.
Това са стъпките, които използвам, за да гледам към бъдещето с надежда и оптимизъм.
1. Не взимайте всичко чак толкова на сериозно
Животът е сериозен. Хората са важни. Никой не иска другите да страдат. Въпреки всичко това, малко са трудностите и препятствията в живота, които да не могат да бъдат посрещнати с усмивка и малка доза хумор.
Познавам хора, които се борят с най-тежките болести, но продължават да имат най-ярко светещите усмивки в стаята. Те са първите, които ще се пошегуват с иначе изключително неприятна ситуация, в която са попаднали.
След финансовата криза от 2008 година попаднах в един доста труден период от моя живот. Вярата бе това, което ми позволи да се изправя на крака, а чувството ми за хумор ми даде нужните сили, за да устоя на бурята. Опитайте се да намерите радост, любов и забава във всеки един момент.
2. Използвайте ума си за мислене, не за чувстване
Наскоро почерпих вдъхновение от философа д-р Капил Гупта, който учи, че ако се освободите от мислите си, може да достигнете истинско просветление и блаженство. Умът ви, а не сърцето, е нещото, което е отговорно за всички тревоги и разочарования във вашия живот. Използвайте го за учене и творене, а не за чувстване.
Аз лично предпочитам да успокоя съзнанието си и да отворя сърцето си за света. Избягвайте ненужното знание и задавайте правилните въпроси, които да ви дадат истинско разбиране.
3. Създайте дълбока връзка с истински важните за вас хора
Познавам много хора, които имат нуждата да бъдат част от нещо по-голямо. Тяхната сила и енергия зависи пряко от броя на социалните контакти, големите семейства, общности и групи във Фейсбук, с които общуват. Повърхностните връзки оабче омръзват бързо.
Наскоро станах част от нова група делови партньори. Положих огромни усилия, за да опозная по-добре всеки член на групата, на възраст между 15 и 30 години. И до днес продължавам да се вълнувам, когато научавам нещо ново за тях.
С това искам да кажа, че трябва да намерите хората, които заслужават вашето пълно внимание и отдаденост и да извлечете максимума от вашите преживявания заедно с тях.
4. Бъдете единственият си съдник
Вашата самооценка е единствената, която има истинско значение. Знам, че имате чувството, че всеки ви оценява и анализира действията ви до най-малкия детайл. Може би това е ваш клиент, надзорник, приятел или пък член на семейството.
Важното е да осъзнаете, че мнението им си остава за тях и, че не е задължително да го вземете предвид.Най-важното е самите вие да виждате себе си като човек, който е постигнал нещо, който е постигнал успехи и е реализирал част от своите мечти. След това намерете среда, в която хората да ви оценят за това, което сте и за нещата, които може да направите.
5. Извличайте си поуки от всичко, което правите
От всеки успех и провал могат да бъдат извлечени поуки. Много често, несполуките ни учат на най-важните уроци, които по ирония на съдбата ни карат да чувстваме съжаление и да се разкайваме за грешките, които сме направили . Когато започнете да изпитвате повече радост от самия процес на учене, отколкото от крайния резултат, ще разберете, че няма препятствие, което да не може да преодолеете и че няма причина да скърбите за миналото.
Кевин Даум, автор на бестселърите „Video Marketing for Dummies“ и „Roar! Get Heard in the Sales and Marketing Jungle“, за Inc.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.