Повече от половината европейци искат да заменят депутатите с изкуствен интелект

Повече от половината европейци искат да заменят депутатите с изкуствен интелект

Повече от половината европейци искат да заменят депутатите с изкуствен интелект

Ново прочуване установи, че повечето европейци биха искали да заменят някои от членовете на своите парламенти от алгоритми, базирани на изкуствен интелект (ИИ), предаде Си Ен Би Си.

Изследователи от Центъра за управление на промяната към частния испански университет IE University са попитали 2769 души от 11 страни по света как биха приели намаляване на броя на депутатите в националните им парламенти за сметка на изкуствен интелект, който да заеме техните места и да има достъп до данните им.

Според резултатите, публикувани днес, 51% от европейците биха подкрепили подобен ход, въпреки очевидните ограничения на ИИ.

Оскар Джонсън, който е академичен директор на Центъра за управление на промяната и един от основните изследователи, участвали в прочуването, заяви пред медията, че „от десетилетия се наблюдава спад във вярата в демокрацията като форма на управление“

Според него сред причините за това са нарастващата политическа поляризация и информационните балони, в които попадат хората. „Всички са с впечатлението, че политическата обстановка се влошава и очевидно винят политиците за това. Мисля, че докладът улавя този общ дух на времето“, коментира Джонсън, като добави, че не е изненадан от резултатите.

От прочуването става ясно, че идеята е особено популярна в Испания, където 66% от анкетираните хора я подкрепят. В Италия подкрепата за замяната на депутатите от изкуствен интелект е 59%, а в Естония - 56%.

По негативно гледат на предложението във Великобритания, където цели 69% от анкетираните са против идеята, докато в Нидерландия и Германия срещу нея застават 56% и 54% от респондентите.

Извън Европа, около 75% от анкетираните в Китай подкрепят замяната на депутати с изкуствен интелект, а в САЩ 60% са против подобна размяна.

Разлики в мненията се наблюдават и на база възраст, като по-младите хора за значително по-благосклонно настроени към подобна идея. Над 60% от европейците на възраст между 25 и 34 години и 56% от тези във възрастовата група 34-44 г. подкрепят идеята, докато мнозинството от анкетираните над 55-годишна възраст не я смятат за добра.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ