„Студената война“ между Big Tech и регулаторите в САЩ може да се разгорещи
2021 бе годината, в която технологичните гиганти Microsoft, Amazon и Alphabet обявиха рекорден брой сделки за придобиване на фирми за последното десетилетие, сочат данни на Dealogic, цитирани от Си Ен Би Си.
Според някои анализатори това се случва на фона на „Студена война“ между Big Tech и назначената преди седем месеца за председател на Федералната търговска комисия (FTC) Лина Хан, която настоява за по-строг контрол върху технологичния сектор.
Темпото на постигане на сделки е сигнал за това, че технологичните компании или очакват сериозно засилване на регулаторния натиск, или просто не вярват, че Хан и другите регулаторни органи ще могат да оспорят придобиванията в съда.
Хан, която пое ръководния пост в FTC през юни, не се колебае с предложенията за по-агресивно налагане на антимонополната политика на комисията. Тя вече подаде жалба срещу Facebook, твърдейки, че придобиването на Instagram и WhatsApp е донесло на компанията настоящия й статут на монополисти в социалните мрежи. Отправя и остри критики срещу Amazon за злоупотреба с господстващо положение на пазара за онлайн търговия.
Сделката за придобиването на разработчика на видео игри Activison Blizzard от Microsoft за 69 млрд. долара е поредният пример за това как голяма технологична компания предизвиква регулаторите. Тя идва след редица други големи сделки от 2021 г., включително придобивката на Nuance Communications от Microsoft за 19 млрд. долара и на MGM от Amazon за 8,5 млрд. долара.
Общо 22-те сделки на Google, 56-те на Microsoft и 29-те на Amazon през 2021 г. са 10-годишен рекорд, сочат данните на Dealogic.
„Големите технологични компании подхождат много внимателно и искат да приключат тези сделки, преди администрацията да създаде прецедент“, коментира Ерик Гордън, професор от Мичиганският университет. „След като се създаде прецедент в една съдебна зала, за другите съдии ще бъде по-лесно да го следват“, добави той.
В интервюто за Си Ен Би Си Хан заяви, че борбата с Big Tech „изисква кураж“.
„Това са компании, притежаващи изключително големи ресурси. Те не се срамуват да ги използват. Ние показваме на тези фирми, но и на страната, че регулаторите няма да отстъпят, защото компаниите показват мускули или се опитват да ни сплашат“, каза тя.
В първата година от президентството на Джо Байдън антитръстовите регулатори са блокирали две значителни сделки в медийния и технологичния сектор. Министерството на правосъдието заведе дело, за да блокира придобиването от Penguin Random House на конкурентния издател Simon & Schuster през ноември, а FTC на Хан заведе дело, за да блокира придобиването на британския дизайнер на полупроводници Arm от Nvidia za 40 млрд. долара.
И двете дела имат голямо значение, защото те са първите за новите ръководители на министерството и търговската комисия.
„Сравнително краткият период от време, в рамките на който правоприлагащите органи трябва да предприемат действия по време на мандата си, също създава „ожесточено чувство за спешност“ във FTC, която разбира, че трябва да се създаде на прецедент, за да промени начина, по който компаниите мислят за сливания и придобивания“, каза Хан.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.