Вицепрезидентът на Facebook: Всичко си заслужава в името на растежа

Вицепрезидентът на Facebook: Всичко си заслужава в името на растежа

Вицепрезидентът на Facebook: Всичко си заслужава в името на растежа

Вицепрезидентът на Facebook Андрю Босуърт се озова в центъра на нов скандал, след като в медиите изтече вътрешен за компанията документ, в който Босуърт защитава съмнителни практики в името на растежа на компанията, предаде „Гардиън““

В него Босуърт признава, че социалната мрежа може да бъде използване за планиране на терористични атаки, но че всички негативни последици са страничен ефект от по-широката „стратегия за растеж“ на компанията и нейната мисия да „свързва“ хората. 

„Всички съмнителни практики за импортиране на контакти. Всички малки детайли, които помагат на хората да бъдат лесно откриваеми от своите приятели. Всичката работа, която вършим, за да създадем повече комуникация. Всичката работа, която някой ден вероятно ще трябва да свършим в Китай. Всичко това си заслужава“, пише Босуърт в бележката.

Разпространението на документа предизвика бърза реакция от шефа на Facebook Марк Зукърбърг, който заяви, че компанията никога не е вярвала в максимата, че „целта оправдава средствата“ и че категорично не е съгласен с мнението, изказано в бележката. Той определи Босуърт като талантлив лидер, които обаче често казва много провокативни неща.

„Може платформата да струва човешки животи, като изложи някои хора на тормоз. Може някой да умре в терористична атака, координирана с помощта нашите инструменти. Това е нещото, което правим. Ние свързваме хората. Точка. Затова цялата работа по растежа е оправдана“, казва още Босуърт в бележката.

„Грозната истина е, че ние вярваме в свързването на хората толкова силно, че всичко, което ни позволява да свързваме повече хора и по-често е де факто положително“, добавя той.

Бележката, която бе публикувана в цялост в BuzzFeed, идва във момент, когато технологичният гигант е поставен под огромен натиск, след като стана ясно, че компанията е продала личните данни на 50 милиона потребители на аналитичната фирма „Cambridge Analytica“, която ги е използвала за да повлияе на президентските избори в САЩ през 2016 г. и кампанията за „Брекзит“.

„Не вярвам в написаното в бележката нито днес, нито в деня, когато го написах. Дълбоко се интересувам от начина, по който нашите продукти влияят на хората и приемам много лично отговорността, която имам, за да гарантирам, че това въздействие е положително“, казва Босурт в отговор на изтеклият документ, като допълва, че намерението му е било да хвърли повече светлина върху трудни въпроси, които заслужават да бъдат дискутирани.

През последните години се появиха все повече притеснения за влиянието на Facebook върху демократичните системи по света след редица разкрития, които показват как платформата се използва от  авторитарни режими за разпространение на дезинформация и пропаганда. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ