„Живи” слънчеви батерии работят вечно, поправят се сами

„Живи” слънчеви батерии работят вечно, поправят се сами

Пред създателите и потребителите на слънчеви батерии винаги стои проблемът за трайността им – с времето те деградират. Учени от Масачузетския технологичен институт (MIT) предлагат елегантно и революционно решение. Те имитират лист от растение, който непрекъснато изгражда центрове за фотосинтеза, които да заменят увредените от слънцето живи фотоелементи.

Учените взели „назаем” от виолетова бактерия химически център, който извлича енергия от светлина. Добавили структурно скеле от протеини и липиди, както и въглеродни нанотръби за отвеждане на получения  ток. Всичко това поставили във вода с миещо вещество – то пречи на съставките да се залепят една за друга. „Сапунът” бил изтеглен по мембранен способ и частите на „живата” батерия се сглобили сами. Получената единица превръщала светлината в електричество.

Още по-чудно е, че повторното вкарване на миещо вещество разглобявало батерията без дефект, т.е. тя пак се самосглобявала след изчистването на „пяната”. С четири такива изпирания биохимическата батерия произвеждала ток цяла седмица.

„Живите батерии” засега са нискоефективни и не са конкуренция на силициевите. Но според учените именно тяхно е бъдещето, защото може би бързо и лесно ще ги правим от отпадъци. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда
Тръмп настоя за прекратяване на огъня между Камбоджа и Тайланд