Венецуела пусна собствена криптовалута „Ел петро“

Венецуела пусна собствена криптовалута „Ел петро“

Венецуела пусна собствена криптовалута „Ел петро“

Венецуела пуска официално днес 38,4 млн. петро – собствената й криптовалута, базирана на петролните резерви на страната, съобщи Франс прес.

Режимът на Николас Мадуро въвежда виртуалната валута в отговор на „финансовата блокада“, с която Каракас обяснява дълбоката икономическа и политическа криза в страната.

Цената на едно „Ел петро“ е равна на 1 барел петрол и засега е фиксирана на 60 долара.

Новата венецуелска криповалута беше представена от вицепрезидента Тарек ел Есами с декларация от президентския дворец в Каракас.

Първоначално ще бъдат емитирани общо 100 млн. петрос. На 20 март правителството ще пусне за продажба 44 млн. допълнително и ще си запази останалите 17,6 млн.

Според замисъла новата валута трябва да „внушава доверие и сигурност на вътрешния и на международния пазар“ по думите на вицепрезидента.

 „Ел петро“ се различава от другите криптовалути, тъй като вероятно е единствената обезпечена с реални активи. За тази цел, по заповед на Мадуро са добити 5 млрд. барела петрол от находището Аякучо в петролния пояс на река Ориноко. Чрез нея властите искат да заобиколят финансовите санкции и да привлекат чуждестранен капитал. Освен това „Ел петро“ ще може да се използва в страната за плащане на стоки и услуги, данъци, както и да се обменя срещу местните книжни пари.

Оптимизмът на Каракас обаче не се споделя извън Венецуела, отбелязва ТАСС. Колумбийският финансов министър Маурисио Карденас смята, че петрото е димна завеса, която няма да спаси катастрофиралата социалистическа икономика. Друг икономист, Рикардо Хаусмян, бивш министър на Венецуела от 1989 до 1993 г., сега преподавател в Харвард, предрича провал на петрото, тъй като проблемът не е в какъв вид ще са плащанията, а че няма за какво да се плаща. По думите му петрото може да се смята за нова емисия държавен дълг в момент, когато страната няма пари да плаща съществуващия си външен дълг, оценен през 2016 г. на 132, 15 млрд. долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ