Хъбъл засне гигантски огнени топки

Хъбъл засне гигантски огнени топки

Хъбъл засне гигантски огнени топки

Орбиталната обсерватория "Хъбъл" откри необичайно явление в съзвездието Хидра, съобщава NASA. Супергорещи петна от газ, с размери два пъти по-големи от планетата Марс, са изхвърлени в близост до една умираща звезда и това се случва на всеки 8,5 години. 

"Знаехме, че от този обект се изстрелва нещо бързо движещо се, но за първи път успяхме да уловим звездата по време на изстрелването на огнените снаряди. Вярваме, че топките нагорещен газ, които се срещат в по-късните стадии от живота на звездите, представляват необичайни структури, които често могат да се видят в планетарните мъглявини",  каза водещият автор на изследването от Jet Propulsion Laboratory на NASA в Пасадена, Рагхвендра Сахаи.

Сахаи и колегите му Марк Морис от Университета на Калифорния, Лос Анджелис и Саманта Сцибели от Държавния университет в Ню Йорк са открили червения гигант, който е на близо 1200 светлинни години и който представлява звезда в последните дни от живота си, използвайки станцията "Хъбъл" както и редица наземни телескопи. Всички звезди в последните етапи от живота си се надуват, загряват и се превъръщат в червени гиганти, чиято гравитация се увеличава и засмуква космически материал, който се нажежава и изхвърля в космоса с огромна скорост. Подобна съдба очаква нашата звезда след 4-5 милиарда години и когато това се случи, Слънцето ще погълне Меркурий и Венера и ще превърне Земята и Марс в топки от разтопени скали.

С изучаването на образите, получени от "Хъбъл" през различни периоди от 2002 г. до 2013 г., американските астрономи откриват няколко огнища на повърхността на червения гигант, които са довели до освобождаването на много големи топки от плазма с тегло около два пъти по-голямо от това на Марс и с температура от повече от 17 хил. градуса по Фаренхайт - почти два пъти по-горещи от повърхността на Слънцето. Плазмените "снаряди" са изхвърлени от звездата със скорост от 200-250 км в сек., с колкото Слънцето се върти около центъра на галактиката.

Явлението, според учените, може да обясни една от най-старите загадки в астрономията - защо планетарните мъглявини са родени от краха на външните обвивки на червени гиганти, изглеждат толкова различни и съдържат толкова многообразни структури като спирали, венчелистчетата и сфери. "Ние искаме да идентифицираме процеса, който причинява тези невероятни трансформации от един надут червен гигант до красиви, блестящи планетарни мъглявини", казва Сахаи и допълва: "Тези драматични промени настъпват с течение на около 200 до 1000 години, което е едно мигване на окото в космическото време".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ