НАСА праща кораб около Луната в края на 2019
Американската космическа агенция планира в края на 2019 г. да изпрати на Луната новия си кораб Orion, съобщи на пресконференция в Хюстън директорът на космическия център „Джонсън“ Елън Очоа.
Тя припомни, че експертите от НАСА са направили миналата година пълна оценка за степента на реализиране на проекта Orion и смятат, че стартът ще трябва да се отложи до началото на 2020 г. Всички ние обаче сме решени да изпратим кораба към Луната през декември 2019 г., подчерта Очоа.
Вероятно полетът ще бъде безпилотен. Orion ще обиколи Луната и ще се върне на Земята. Първия пилотиран полет към земния спътник също ще бъде без кацане и според плановете на НАСА трябва да се осъществи не по-късно от 2023 г.
Корпорацията Lockheed Martin разработва кораба Orion. За извеждането му в космоса се създава нова тежка ракета-носител Space Launch System (SLS), над която работят конструкторите на Boeing.
За тези два проекта администрацията на Тръмп поиска от Конгреса 3,7 млрд. долара за финансовата 2019 г., която започва на 1 октомври тази година. Очоа заяви, че паралелно се сглобяват два кораба Orion - в Космическия център „Кенеди“ на площадката в Кейп Канаверал и в комплекса „Мичуд“ в Ню Орлиън. Втората капсула ще бъде изпратена в Кейп Канаверал през лятото.
По-рано вицепрезидентът на Lockheed Martin Майк Хоз заяви, че още от началото Orion е замислен като кораб, който ще заведе човечеството по-далече в космоса, отколкото когато и да било, и че корабът трябва да има мощни и сигурни системи.
Сроковете за подготовката на Orion няколко пъти бяха отлагани. Проектът има много критици сред американските експерти, особено след бурното развитие на търговските космически полети, а и заради високата му цена. Според различни експерти НАСА е похарчила до момента 14 млрд. долара за разработването на кораба и още 19 млрд. за ракетите носители Ares I, Ares V и SLS.
Агенцията смята, че в средата на 2030-те години астронавтите ще тръгнат с Orion на пътешествие до Марс.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.