Титан е най-подходящ за заселване след Марс

Титан е най-подходящ за заселване след Марс

След Марс най-подходящ за колонизиране от хората е Титан – един от спътниците на Сатурн, съобщава специализирането издание Scientific American.

Освен Марс спътниците на Юпитер и Сатурн са следващият потенциален дом на хората. Сред тях има множество варианти, но очевидният победител е Титан, който има най-големи прилики със Земята, смята планетологът от НАСА Аманда Хендрикс.

Титан, както и Земята, са единствените места в Слънчевата система, на които има течни езера. На Титан обаче те не са от вода, а от въглеводороди. За разлика от Марс спътникът на Сатурн има плътна атмосфера, съставена от 95% азот. Тя и магнитното поле на газовия гигант защитават от космическата радиация намиращите се на повърхността тела.

Атмосферното налягане на повърхността на Титан е 1,5 по-голямо, отколкото на Земята, което пък позволява да се опростят скафандрите на потенциалните колонизатори и те да се чувстват по-комфортно в сравнение с условията на Марс. Наличието на въглеводороди и воден лед в недрата на Титан ще решат въпроса с ракетното гориво. Според Хендрикс като материал за изграждането на жилища може да се използва пластмаса.

Пречка по пътя към колонизирането обаче са ниските температури на Титан, които на повърхността са около минус 180 градуса, както и голямото разстояние от Земята – полетът със съвременни ракети ще отнеме  7 годни.

Според учените Меркурий не е подходящ за колонизиране заради високата радиация и резките температурни спадове. Венера също не става за постоянно заселване заради огромното атмосферно налягане – 93 пъти по-голямо от земното, и жегата – около 460 градуса по Целзий.

Недостатъците на Марс са разредената атмосфера, високата радиационна опасност и ограничените ресурси, смятат учените.

Титан е най-големият от 62-та спътника на Сатурн. Той е има почти наполовина по-голям диаметър от Луната и двойно по-голяма маса. В атмосферата му преобладава азотът с примеси на метан, който образува облаци. На 14 януари 2005 г. на повърхността на спътника кацна сондата Huygens, която се отдели станцията Cassini.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ