Проф. Миглена Темелкова, ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи
Да реформираш строго профилираните специалности в така търсената днес интердисциплинарна подготовка е необходимото и задължително условие, без което не може да се случи модерна трансформация на висшето образование у нас. В това е убедена проф. Миглена Темелкова. Най-младият ректор у нас оглави през 2019 г. най-старото висше специализирано училище в България, което тази година отбелязва 140 години от основаването си. Висшето училище по телекомуникации и пощи е правоприемник на Държавното телеграфопощенско училище, създадено от княз Александър Бетенберг през 1881 г.
Днес то е запазена марка за качествен академичен продукт, в който традициите се надграждат с иновации. А към историческата си титла добавя и оценката на множество чуждестранни мисии у нас за най-динамично развиващото се и иновативно висше училище в България.
Ние създаваме специалистите за професиите на бъдещето, казва проф. Темелкова. Това е каузата, която вълнува истински ректора на ВУТП и нейния екип, разработил и въвел новаторски образователен модел. Формулата за бързата трансформация на ВУТП се състои от четири компонента: интердисциплинарност, баланс между теория и практика, партньорство с бизнеса, интригуващ образователен процес. „Съчетахме знания от различни научни области в общи специалности. Така за сравнително кратък период успяхме да създадем и постигнем:
- уникални специалности, които нямат аналог в нито едно друго българско висше училище;
- баланс между теория и практически знания, умения и компетенции, които изграждаме у студентите в хода на обучението;
- интердисциплинарност на образователните продукти в унисон с изискванията към професиите на бъдещето;
- партньорство с най-големите IT и телекомуникационни лидери на пазара, чиито представители участват реално в обучението, практиките и стажовете;
- акредитация за обучение във всички образователноквалификационни степени „професионален бакалавър“, „бакалавър“ и „магистър“ и в образователната и научната степен „доктор“. „Ние сме едно от малкото висши училища у нас, притежаващо тази пълна образователна палитра“, споделя проф. Темелкова.
Всичко това определя ВУТП като иновативното бутиково висше училище на България с уникален образователен профил и с много силна реализация на студентите на пазара на труда.
Това е и единственият държавен университет, който участва реално във формирането на европейската политика в областта на висшето образование, след като миналата година е прието за пълноправен член в Европейската асоциация на професионалното висше образование – EURASHE.
Пазители на традицията, носители на промяната
Екипът, превърнал визията в реалност, стратегията в път, целите в постижения, се състои по думите на проф. Темелкова от професионалисти, които едновременно са пазители на традицията, но и носители на образователни и административни иновации. Това са деканът на факултета „Телекомуникации и мениджмънт“ доц. д-р Пламен Павлов, ръководителите на катедрите „Информационни технологии“, „Телекомуникации“ и „Мениджмънт в съобщенията“ доц. д-р Павлинка Радойска, проф. д.т.н. Димитър Радев и доц. д-р Ивайло Стоянов, директорите на дирекциите „Финанси и финансов контрол“, „Учебна дейност, качество на обучението, акредитация и академично развитие“, „Администрация и административно обслужване“ д-р Ради Димитров, д-р Милена Пенкова, Николай Бакърджиев, експертът по управление на стопанската дейност и на академичната собственост Иванка Кърджийска, главният секретар Нина Найденова.
Благодарение на труда и погледа им отвъд мечтите Висшето училище по телекомуникации и пощи вече е незаобиколим фактор в българското образователно пространство и силен пример как малките могат да бъдат по-адаптивни от големите и тромавите образователни институции и как прозорливостта дава ускорение на полезната промяна.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.