БНБ въвежда буфер за системен риск

БНБ въвежда буфер за системен риск

БНБ затяга капиталовите правила за банките. На свое заседание Управителният съвет на централната банка прие решение за определяне на капиталов буфер за системен риск в размер на 3% от рисково-претеглените експозиции в страната, формирани от банките.

Чрез въвеждането на буфера се цели запазване на натрупаните до настоящия момент капиталови резерви в банковата система за намаляване ефекта от дългосрочни нециклични системни или макропруденциални рискове.

Буферът за системен риск влиза в сила от 1 октомври 2014 г. и ще се прилага към всички банки в страната, съобщиха от БНБ.

На днешното заседание бе потвърдено и изискването за поддържане на предпазен капиталов буфер от 2,5% от всички банки, което е част от измененията, въведени в договора за банкови правила Базел 3.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

„Гугъл“ и „Епъл“ предупреждават служители с работни визи да избягват пътувания в чужбина
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде спрян ден по-рано от планираното
Кметът на Берлин: Полицията в Берлин ще действа решително срещу нарушителите на реда по време на новогодишните празненства
Главният изпълнителен директор на „Стелантис“ критикува ревизирания климатичен план на ЕС
Израелският президент призова за глобална борба с антисемитизма
Австралийският премиер Антъни Албанезе беше освиркан на възпоменанието за жертвите на атаката в Бондай
През 2025 година изкуственият интелект ще изхвърли емисии въглероден диоксид колкото цял Ню Йорк
Ето защо директната поща заслужава да е част от маркетинговата ви стратегия