Ниските лихви по депозитите вдигат печалбите на банките
По-ниските лихви по депозитите и таксите са основните фактори за печалбата в банковата система, сочи анализ на БНБ. За първите три месеца на годината заради намаляването на лихвите при спестяванията в банките са останали 210 млн. лева повече.
Привлечените средства от домакинствата - т.е влоговете и депозитите, имат основен принос за нарастването на привлечените средства в банковата система, коментират анализаторите от БНБ. Спрямо март 2014 година лихвените разходи на банките са спаднали с 44 %, което отразява намаляването на доходността по депозитите.
В края на март банковата система отчете печалба от 285 млн. лева, която бе с 61 млн. лева по-висока от тази за първото тримесечие на предходната година. Влияние оказаха също така и регистрираните по-големи приходи от такси и комисиони и повишеният размер на другите оперативни приходи, допълват от Централната банка, цитирана от БНР Увеличени са инвестициите в дългови ценни книжа, които в края на март достигат 12,7 млрд. лева или 14,8% от балансовото число на системата.
Същевременно брутните кредити и аванси намаляват и в края на отчетното тримесечие бяха 62,3 млрд. лева. Обслужваните кредитни експозиции са 60,6 млрд. лева, а необслужваните – 10,7 млрд. лева.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Свят |Без скъпите бижута: Галерия „Аполон“ в Лувъра отново отвори врати след обира през есента
Свят |Институт на Бил Гейтс: Пикът на заразата в България ще е точно след 2 седмици
COVID-19 |В първия ден от новата година София осъмна при -15 градуса
България | Advertorial |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |8 разлики между истинските и токсичните приятели
Техники за успех | Advertorial |Сирия: Турция удари с артилерия и кюрдските милиции
Русия нападна Украйна | Advertorial |Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Техники за успех |Не позволявайте да ви убеждават какво не е възможно в България!
Бизнес | Advertorial |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.