Новият управител на БНБ – ясен на 14 юли

Новият управител на БНБ – ясен на 14 юли

Новият гуверньор на Българската народна банка (БНБ) ще бъде избран във вторник, 14 юли.

За поста ще се борят Димитър Радев, излъчен от ГЕРБ, Бисер Манолов от Реформаторския блок, Григорий Вазов от Патриотичния фронт и Виктор Йоцов от АБВ.

Управителят на БНБ ще се избира с явно гласуване от депутатите. Според новите правила заседанието ще се излъчва в реално време в интернет чрез страницата на Народното събрание. С решение на парламента на заседанието ще присъстват и предложените кандидати. Гласуването ще е явно чрез компютизирана система за гласуване.

Гласуването се извършва по азбучен ред на собствените имена на кандидатите.За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати за една длъжност са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът, получил най-много гласове „за”. Когато някой от кандидатите не получи необходимите гласове се провежда повторно гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове „за”. Когато никой от кандидатите не получи необходимите гласове, се провежда повторно гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове „за”. Ако и при повторното гласуване никой от кандидатите не получи необходимите гласове, НС приема решение за откриване на нова процедура за избор.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Борисов: Бюджет 2026 е готов, данъците няма да се пипат
Кинозвездата Анджелина Джоли мина границата на Украйна пеша, властите задържаха бодигарда ѝ
Митове и реалност: Какво се случи с лихвите по кредитите в Хърватия след въвеждането на еврото?
Птичият грип настъпва: държавите в Европа затварят птицевъдни ферми
Общественият съвет за Националната детска болница подава оставка
Apple е готова да плаща над 1 млрд. долара годишно на Google за AI модел на Siri
Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Украинските монети вече няма да се наричат копейки