Безплатни гинекологични прегледи за здравно неосигурени жени в столичната Първа градска

Безплатни гинекологични прегледи за здравно неосигурени жени в столичната Първа градска

Няколкомесечна кампания с безплатни прегледи на здравно неосигурени жени започва столичната Първа градска болница "Св. София". Тя стартира от този месец и ще продължи до февруари, 2017 г. Наред с това, болницата организира и специализирано обучение  „Училище за родители”, както и  прегледи за генетично носителство на таласемия.  Кампанията с всички дейности е част от проект „Достъпни здравни услуги за бременни жени и деца до 3 г. от групи в риск“, реализиран по Програма BG 07 “Инициативи за обществено здраве”, съгласно сключен договор за безвъзмездна финансова помощ между Министерство на здравеопазването и здравното заведение. Програмата се осъществява с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.

Гинекологичните прегледи на здравно неосигурени бременни жени ще се извършват всеки вторник, от 14 до 16 ч. и четвъртък от 10 до 12 ч.  в кабинет №116, ет. 1 на Първа градска болница.

Здравното обучение „Училище за родители” е всеки вторник и четвъртък от 12 до 14 ч., също в сградата на болницата. Участниците имат възможността да получат основна информация за протичане на раждането и да се запознаят отблизо с условията и атмосферата в болницата. В рамките на дните на отворени врати са включени лекции на теми, свързани със здравословен начин на живот по време на бременност, съвети и обучение за безопасна бременност, практически упражнения за повиване, къпане, масаж и профилактика на болестите в ранна детска възраст.

Скрининг за генетично носителство на таласемия  може да се направи всеки работен ден от 12 до 16 ч. Той обхваща жени в начална бременност, деца на възраст до 1 година и техните родители. Таласемиите са генетични заболявания с голяма социална значимост, поради географското положение на България и нарастващия брой деца с тежката хомозиготна форма на носителство, т.нар Таласемия майор. Определянето на предварителния риск в дадени брачни двойки намалява риска от раждане на болно дете. Носителството на таласемичен ген е най-често безсимптомно и хората дори не подозират за него. Изследването за таласемия се осъществява чрез капилярна електрофореза. Автоматичната платформа осигурява бързина на анализа, едновременно изследване на голям брой проби, лесна интерпретация, изключително прецизна и лесна селекция на нормални и патологични проби.

Желаещите могат да си запишат час за гинекологичен преглед и изследване за таласемия на телефон: 02/44 70 219 и за здравното обучение „Училище за родители” - 02/44 70 269.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ