10-годишните ни ДЦК постигнаха рекордно ниска доходност

10-годишните ни ДЦК постигнаха рекордно ниска доходност

Министерството на финансите (МФ) пласира 10-годишни държавни ценни книжа (ДЦК) при изключително ниска доходност от 4,73%. Това е най-ниската доходност отбелязвана в десетгодишния сегмент на бенчмарковата дългова крива от 2007 г. насам. Доходността е значително под средната одобрена доходност от 5,35% на аукциона за същата емисия през месец януари и съответно 4,95% през месец март на настоящата година. Пласираното количество е 40 млн. лв.

Положителен индикатор е и фактът, че постигната доходност на днешния аукцион бележи забележително намаление спрямо стойността на дългосрочния лихвен процент на България за месец юни 2012 г. - 5,07%. Доходността е по-ниска и от индикативните котировки за емисията на вторичен пазар, коментират от МФ.

На аукциона беше регистриран и рекорден инвеститорски интерес от изключително широк кръг инвеститори - банки, пенсионни фондове, застрахователни и животозастрахователни дружества, доверителни и гаранционни фондове, инвестиционни посредници и др. Заявеният обем поръчки е достигнал 196,35 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 4,91. Това е най-високият коефициент на покритие при облигациите в десетгодишния матуритетен сегмент от ноември 2010 г. насам.

 Най-голям обем ДЦК от емисията придобиха банките - около 50%, следвани от пенсионните фондове - около 38%, доверителни и гаранционни фондове - около 11% и застрахователни дружества - около 1%. След този успешен аукцион общият обем на емисията в обръщение достигна 145 млн. лева.

Облигацията е референтна по отношение дългосрочния лихвен процент за оценка степента на конвергенция на България към икономическия и паричен съюз. Съгласно данните на ЕЦБ за хармонизирания дългосрочен лихвен процент за юни 2012 г., индикаторът за България е по-нисък от този на десет държави-членки на ЕС, от които 7 членки на Еврозоната. България се движи в едни граници с Латвия и Литва.

Постиганата доходност на първичен пазар е по-ниска от тази на последните проведени аукциони за облигациите със сходен матуритет на редица държавни в Европейски съюз и региона - Унгария (7,82%), Испания (6,43%), Италия (5,82%), Литва (5,52%), Латвия (4,75%),  Турция (9,7%) и други.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ