5 необичайни алтернативи на инвестирането в злато

5 необичайни алтернативи на инвестирането в злато

Бизнес историята помни, че инвеститорите често се отнасяли към златото като към зона на сигурност – актив, който ще запази стойността си, докато валутата силно варира. Много валути, включително американският долар, бяха подкрепени от златен стандарт. Освен това златото намира и много разнообразни приложения в бижутерството, технологиите и медицината. 

Въпреки това то продължава да е смятано за спорна инвестиция. Някои казват, че е защита против инфлацията, но други гледат на него като непостоянна величина. Несигурен залог. Вариациите на цената му в последните години доказват, че и двете позиции са правилни.

Златото поскъпна изключително в САЩ по време на рецесията. Световната икономика обаче се стабилизира и то поевтиня в последните 12 месеца с 24%. Инвестициите в него са в различни форми –  в златни кюлчета, монети и фючърсни договори. В последните години все повече инвеститори превръщат борсово търгуваните фондове (ETF) в начин за асоцииране със златото. Едно от предимствата на фондовете е, че с тях на инвеститорите не им се налага да търсят място, където да съхраняват златото, ако то има материално изражение като кюлчетата, или да търсят сигурен начин то да се достави физически до това място. При поевтиняването на цените на златото мнозина започнаха активно да търсят негови алтернативи. С вечно растящата вселена на фондовете става все по-лесно да се намерят такива. Какви да бъдат алтернативите? 

Например:

• Редки земни минерали. Името им всъщност заблуждава, отбеляза „Вашингтон Пост” през 2011 г. Те не са изключително редки, но производството им е сведено само до Китай, която държи монопол върху доставките им. Глобалната икономика разчита на ограничена серия от малко познати минерали, а Китай налага експортна квота. 17-те минерала, които се добиват в азиатската държава, са необходими за изработката на потребителска електроника като компютърни устройства, които използва целият свят. 

• Акции на мини за добив на злато. Те не са подходящи за инвеститорите, скептични към бъдещето на златото, но се харесват на други, които вярват в бъдещето на златото като най-стабилна валута на световните пазари и в това, че то в следващите десетилетия ще продължи да бъде важна индустрия. 

• Платина. Тя е по-скъпа от златото. Последно фиксингът в лондонския междубанков пазар бе 1,388 долара за тройунция спрямо 1,242.50 долара за златото. Южна Африка е най-големият производител на платина, ето защо цената на ценния метал зависи от стойността на южноафриканската валута ранд и минният добив в страната. Автомобилният сектор е основен купувач на платина – металът се използва за производството на каталитични конвертори, които ограничават отделянето на вредни емисии от автомобила. Освен това от платина се правят бижута. 

• Сребро. То е по-евтино от златото, с последен лондонски фиксинг от 19.41 долара за тройунция. Въпреки че често се използва като златото – за защита срещу инфлацията – среброто има и множество други индустриални употреби. Това означава, че търсенето му може да се повиши, докато икономиките се възстановяват от кризата. 

• Паладий. Той е подобен на платината. Попада в същата група ценни метали. Също се използва в производството на конверторите на колите. Покачването на автомобилните продажби може да доведе до негово по-голямо търсене. Русия е най-големият производител на паладий. Той най-често е вторичен продукт от минния добив на никел.

Източник: 24/7 Wall. St. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ