Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|5 причини да се тревожим от срива на руската рубла
Руската рубла се сриваше вчера по-бързо, отколкото журналистите можеха да пишат, достигайки равнища спрямо долара, които бяха невъобразими дори преди една седмица. Това пише Майкъл Бирнбаум, директор на бюрото в Москва на „Вашингтон пост", и представя 5 причини да се тревожим от срива на руската рубла
1. Защо трябва да се тревожим от слабата рубла?
Сриващият се курс на рублата бързо преобръща икономиката на страната и заплашва с нестабилност световната икономика. Когато Русия изпадна в неплатежоспособност през 1998 г., това допринесе за началото на световна финансова криза, която подпали много нововъзникващи пазари. До момента проблемите на Русия са главно съсредоточени у дома. Но това би могло да се промени и съседите, които са тясно свързани с Русия - като Беларус и Казахстан, вече се тревожат. Слаба рубла прави по-трудно за руския бизнес да върне всеки зает долар или евро. Някои бизнеси може да не успеят да върнат нищо.
2. Какво означава това за Путин?
Не е ясно, въпреки че сриващата се рубла със сигурност не е добра новина за него. Руснаците са се справяли и с по-тежки моменти – през 1998 г. голяма част от парите, спестявани от хората през целия им живот, изчезнаха. А в последните години на СССР понякога имаше недостиг дори на основни потребителски стоки като тоалетна хартия. Така че хората са свикнали с тежкия живот, особено когато влиятелната руска държавна телевизия им казва, че всичко това е в услуга на борбата със Запада. Рейтингът на Путин продължава да е близо до рекордни висини. Той обаче може да отстъпи от амбициите си за Украйна и има по-малко петролни пари за харчене.
3. Права. Петрол. Как те се вписват в това?
Парите, които спестявате от газ, са пари, които не отиват за Путин – от юни цената на петрола намаля почти наполовина. Много анализатори казват, че Путин нямал късмет, когато дошъл на власт в края на 1999 г. Той поел юздите в началото на дълга подготовка на цените на петрола. Така че успял да залее икономиката си с долари, сключвайки сделка с руския народ – той може да има просперитет, докато не се заиграва с политиката. До тази седмица рублата се сриваше заедно с цената на петрола. Тази седмица петролът се успокои, докато рублата продължи да се срива.
4. В крайна сметка санкциите дават ли някакъв резултат?
Те имат значение. Но е трудно да бъдат оценени количествено. Санкциите се развиват бавно. Тези, които бяха наложени през март след анексирането на Крим от Русия, не целяха да накърнят икономиката като цяло, а само портфейлите на приближени до Путин хора. По-строги ограничения бяха наложени през юли след свалянето на самолета на Малайзийските авиолинии над Източна Украйна. Най-големите банки в Русия сега много по-трудно заемат долари, а това затруднява живота на останалата част от руската икономика. Но много инвеститори напускат Русия не само заради санкциите, а заради твърде непредвидимата по-широка политическа ситуация.
5. Това означава ли, че Путин трябва да отстъпи в Украйна?
Путин никога не е изразявал открито целите си за Украйна и отрече да е изпращал войски в контролирания от бунтовниците изток, въпреки че западни журналисти ги видяха там. Така че не знаем какво ще се случи. Някои анализатори смятат, че той ще бъде принуден да отстъпи. Крехко, неколкодневно примирие изглежда се спазва в Източна Украйна, което може би е първият знак за помирение. Но НАТО и Украйна твърдят, че Русия е засилила в последно време позициите си там. Някои анализатори и дипломати казват, че Кремъл може да възприеме дори по-твърда позиция в чужбина, ако стане нужда да подкрепи рейтинга си у дома.
Източник: БГНЕС
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.