6 мита за алтернативната енергия

6 мита за алтернативната енергия

6 мита за алтернативната енергия

Един от нестихващите спорове в дебата за световната икономика е за алтернативните източници на енергия: доколко активно трябва да бъде поддържана ролята им, какъв дял трябва да заемат в енергийната политика, доколко са перспективни.

The Wall Street Journal състави списък на най-разпространените митове за възобновяемата енергия, често използвани както от нейните привърженици, така и от опонентите им.

Мит № 1. Алтернативната енергетика не е мащабен източник на енергия

 От доста време на възобновяемата енергия се пада несъществен дял от общото производство на електроенергия в САЩ, казват критиците. Мнението им отговаря на действителността – вятърната енергия осигурява 4% от общия обем, а слънчевата - 5%.

Но опонентите пропускат в тази теза приноса на хидростанциите. Ако бъдат добавени, общият на дял на всички източници на алтернативна енергия, включително вятър, слънце, биомаса, геотермална енергетика нараства до 12% през 2012 г. и до почти 14% за тази година. В същото време всички атомни централи в страната произвеждат около 19% от общия обем.

 Мит № 2. Не може да замести изцяло горивото от природни ресурси

 За 100% преход към възобновяеми източници не може да става и дума в следващите 40 години, твърдят експертите. Съгласно проучване на Националната лаборатория по изследване в областта на възобновяемите източници на енергия, теоретично САЩ могат да получат максимум 80% електричество от „новата генерация”.

За да се случи на практика това обаче, в следващите десетилетия САЩ трябва да увеличават производството на електроенергия от възобновяеми източници с 20 хил. мегавата всяка година. Не е невъзможно, но големият проблем е друг, казват учените – не е толкова просто да се намерят толкова много свободни територии за строителство на хидроцентрали и големи паркове с вятърни станции или слънчеви батерии. Забележете, учените дори не разглеждат вариант с преход на 100%.

 Мит № 3. Алтернативната енергетика е прекалено скъпа

 Наскоро научното издание Journal of Environmental Studies and Sciences изчисли, че понастоящем, за производството на 1 кВт/ч електроенергия от въглища се харчат 3 цента, от природен газ – 6,2 цента, от вятър – 8 цента и от слънце – 13,3 цента.

 В таз връзка обаче не бива да се забравят два важни момента. Първо, стойността на производството на алтернативна енергия непрекъснато се понижава и ще се понижава заради внедряването на нови технологии. Второ, в цената на традиционните източници е редно да се добавя и т.нар. скрита стойност от повишени въглеродни емисии, които нанасят във времето сериозни щети както на икономиките, така и на човешкото здраве.

 Мит № 4. Факторът „непредсказуемост”, който генерира несигурност

 Слънцето не грее всеки ден, а вятърът не духа постоянно с необходимата скорост, което води до спадове в производствения обем на електроенергия от вятърни и слънчеви електростанции. Единственото решение на този проблем е изграждането на вятърни и соларни паркове върху терени с максимално подходящи условия. Но те, както вече отбелязахме, никак не са много.

 Мит № 5. Евтиният природен газ е „враг” на алтернативната енергетика

 На фона на стремителния ръст на добива на шистов газ в САЩ мнозина започнаха да говорят, че относително евтиния и неопасен за околната среда нов източник на природно гориво сериозно ще притесни сектора на възобновяемите источници.  Според учените обаче природният газ и възобновяемите източници не са врагове, а съюзници и трябва взаимно да се допълват. За периода от 2009 до 2012 г. производството на електроенергия от природен газ в САЩ е нараснало с 34%, от вятърни паркове - с 92%, а от соларни станции – с 400%.

 Мит № 6. Алтернативната енергетика гарантира милиони работни места

 Още по време на първата си предизборната си кампания Барак Обама налагаше тезата, че инвестирането в екологично чисти видове енергия ще отвори 5 млн. нови работни места. През 2009 г. Белият дом подготови специален пакет от мерки за стимулиране на възобновяеми източници на енергия в размер на $90 млрд.

 Но и до момента този сектор не е произвел нови работни места, отбелязват анализаторите. По данни на американското Бюро по труда от 2012 г. досега в добива на енергия от вятърни централи са били заети 81 хил. души, в слънчевата енергетика - 119 хил., в геотермалната енергетика – около 20 хил. души и в хидроенергетиката – около 200 хиляди. В същото време за последните 2-3 години все повече нови работни места – около 360 хил. са разкривани в компаниите, занимаващи се с добив на шистов газ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ