Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Българската фондова борса стартира първата у нас платформа за дялово финансиране на стартъпи
![Българската фондова борса стартира първата у нас платформа за дялово финансиране на стартъпи](/media/271/shutterstock_576133912-3-.l.webp)
Българската фондова борса (БФБ) стартира първата в България платформа за дялово финансиране "СпейсКрауд" (SpaceCrowd) на стартъпи и бизнес идеи в начален етап. Тя беше представена официално от изпълнителния директор на БФБ Маню Моравенов. Краудфъндинг платформата е разработена от БФБ и Централния депозитар, предава БТА.
"До 2022 г. краудфъндинг пазарът у нас не беше регулиран, а по презумпция той е печеливш, когато има достъп до широк кръг инвеститори. Пазарът "Бийм" показа, че има интерес в България към млади компании от страна на инвеститорите. Много стартъп компании не са достатъчно израснали, за да покрият критериите на пазара "Бийм", но имат потенциал и към тях може да има интерес от инвеститори", обясни Моравенов.
"Бийм" пазарът беше първата платформа в България, която даде възможност за рисково финансиране в иновативни компании. Новата платформа е подходяща за компании, които имат потенциал за растеж, въпреки че са малки, но преценяваме, че могат да привлекат инвеститорски интерес и дори в тях може да са инвестирали частни инвеститори, но да имат нужда от допълнителна подкрепа, посочи Моравенов.
Насочваме се към компаниите, които търсят да наберат капитал между 200 000 лева до 2 милиона лева, допълни той.
По думите му, компаниите, които могат да получат финансиране през платформата, трябва да са акционерни дружества, а инвеститорите, които ще участват, ще са клиенти на инвестиционните посредници и на самата платформа. Според него очакванията са, че чрез този механизъм сравнително бързо платформата ще се снабди с достатъчен начален кръг от инвеститори, които да участват в предлагането на проекти.
Първата фаза стартира с дялов капитал, а на по-късен етап не изключваме и чрез заеми и облигации, каза изпълнителният директор на БФБ.
Моравенов очерта предимствата за инвеститорите - по този начин им се дава възможност да вложат средства в иновативни компании, които са в сферата на частните капитали в рисковото финансиране.
Компаниите, които искат да набират капитал, ще кандидатстват през платформата. Ще могат да подадат първоначални данни през нея и нужната информация, която е необходима на БФБ, за да прецени дали са подходящи за набиране на капитал през тази платформа. След като компанията бъде одобрена, ще има профил и всички потребители на платформата ще имат достъп до нейните документи и ще могат да инвестират.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.