Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Digital Age: Сингапур подготвя гражданите си за ерата на изкуствения интелект
Ние сме в началото на ерата на изкуствения интелект, тази технология идва да революционизира света по същия начин, както направи интернет преди няколко десетилетия и както видяхме, тези, които не могат да се адаптират и актуализират с промените които ще бъдат произведени, ще изостанат.
Това има много негативни последици и не се ограничава до това, че не знаете как да използвате ChatGPT или как да го прилагате в работата, но можете директно да бъдете изключени от обществото по същия начин, по който възрастните хора остават извън банковата система, която все повече се цифровизира.
Истината е, че този дигитален бум хвана огромното мнозинство неподготвени хора и сега се виждат ефектите от неподготвянето на обществото за всички промени, които идват, пише elEconomista.es.
Сега, когато изкуственият интелект е в растеж, се очаква революционна промяна във всички аспекти на нашето ежедневие и засега единственото място, където изглежда са научили урока си от това, което се случи с интернет, е малката държава Сингапур.
Официално известна като Република Сингапур, тя е смесица от град-държава и островна държава, разположена в Югоизточна Азия и едва надхвърля пет милиона жители. Въпреки това, тази нация трябва да се превърне в глобален еталон поради това как ще посрещнат настъпването на ерата на AI като държава.
Сингапурският модел за подготовка за ерата на AI
Правителството на Сингапур се зае да работи, за да посрещне ерата на AI. Всичко започна през юли 2023 г. с проекта „Trailbalzers“ - инициатива за подпомагане на местния бизнес да идентифицира проблемите, които изкуственият интелект би могъл да реши.
По този начин малко по малко те въвеждаха AI умения в ежедневието на гражданите и например, преди човек искаше да наеме кола, трябваше да потърси компания, която предлага тази услуга в техния район, да направи резервация, да представи документите си и да изчака, за да види дали има услуга, която го устройва.
Сега в Сингапур те просто трябва да отидат до чатбот, да му кажат какво искат и с условията, които търсят, и AI им предлага точно резултата, който са търсили. Този проект се развива и в него бяха въведени повече аспекти, до такава степен, че има многобройни платформи, които използват инфраструктура на Google Cloud, комбинирана с AI, за да „елиминират между 20% и 25% от тежката работа“.
Сега тези усилия са актуализирани отново с Националната AI стратегия 2.0 - план с бюджет от $740 милиона през следващите пет години за създаване на компании, които да трансформират икономиката с AI. Но не е само това, част от парите ще отидат за субсидиране на академичните разходи в университета за хора над 40 години.
Идеята е да се поддържат в течение онези, които са в средата на професионалната си кариера и се обучават в знания, които поради бързото развитие на AI ще бъдат ненужни след няколко години, какъвто може да бъде случаят с програмирането, според изпълнителният директор на Nvidia.
Сингапур трябва да бъде пример за следване от всички страни, тъй като не става въпрос за създаване на собствен национален ChatGPT, а по-скоро правителствата трябва да направят всичко възможно, за да включат всички свои граждани в тази технологична трансформация, която ние ще изпитаме, ще се научим да употребяваме и ще възприемем предимствата, които предлага в ежедневието ни.
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.