Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Близкоизточните трилиони принуждават Уолстрийт да прави нови отстъпки
В богатите кръгове на Близкия изток все повече се говори за променяща се динамика във висшите ешелони на финансовия свят.
Отминаха дните, в които представителите на частния капитал летяха до Персийския залив, придвижвайки се петзвездни хотели до блестящи офиси в Абу Даби, Доха и Рияд, след което си тръгваха с огромни чекове за най-новите си фондове.
Разполагайки с почти 4 трилиона долара и напълно осъзнаващи значението си за западните капиталови пазари, най-големите контролирани от държавата фондове в Близкия изток все повече питат мениджърите на активи какво ще направят в замяна на техните инвестиции. Тези фирми са насърчавани, а понякога задължавани, да организират повече събирания в Персийския залив, да създадат местни офиси и да привлекат повече хора да живеят и работят в района.
Apollo Global Management Inc., например, изпрати около 200 души в Абу Даби в началото на тази година, като организира фирмени събития и срещи на висше ниво с Mubadala и други местни партньори. Blackstone Inc. позволява на повече инвеститори от държавни инвестиционни фондове да се обучават в нейните екипи във фирмата.
Интервютата с повече от дузина инвеститори, адвокати и посредници в региона, които са поискали да бъдат запазени в анонимност, показват, че група суверенни фондове в страни в Близкия изток, включително Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Катар, насочват финансовата си мощ в невиждан досега начин.
Нарастващата тежест на тези близкоизточни групи е на път да наруши икономическите традиции в един от най-печелившите ъгли на инвестиционната индустрия, пише Блумбърг.
Най-големите държавни инвестиционни фондове също прецизират отношенията си, като се фокусират върху по-малко мениджъри на активи. Това може да бъде от полза за видни финансисти с дългогодишни връзки, но също така може да засили напрежението в част от света, където повечето решения включват членове на кралските семейства и техните висши съветници.
Войната между Израел и „Хамас“ вече постави на изпитание финансовата дипломация. Някои фондови мениджъри от Близкия изток бяха разочаровани от американските милиардери – включително Лари Финк от BlackRock Inc. и Марк Роуън от Apollo, заради публични изказвания, които според тях съдържат произраелски възгледи. Въпреки че тези коментари не са навредили на способността на техните фирми да задълбочат финансовите връзки с региона, те отразяват трудния баланс, който трябва да бъде постигнат, за да продължи разрастването на компаниите в Близкия изток.
Тъй като общият пул от активи на държавните фондове на Близкия изток се очаква да достигне 7,6 трилиона долара до 2030 г., те искат да инвестират съвместно, да получат по-голям дял от печалбите от сделката и, най-важното, да подпомогнат икономиките, които до голяма степен са изградени върху търговията с големи количества петрол .
„Не става въпрос само за финансова възвръщаемост, но и какво носи тя? Желаете ли да се установите в региона и желаете ли да прехвърлите технология?“ каза Кен Калеха, съветник на Rothschild & Co., който помогна за ръководенето на сделка в края на миналата година, при която Фондът за публични инвестиции (PIF) на Саудитска Арабия купи 49% дял в Rocco Forte Hotels. „Видяхме голяма промяна през последните няколко години.“
Нови правила
Ранните сигнали показват, че финансовите институции са готови да играят по тези нови правила. PIF, който управлява 925 млн. долара, се смята за особено агресивен участник, търсещ по-видна позиция на световната сцена. Когато купи дял в лондонското летище „Хийтроу“, фондът видя възможност да получи слотове за кацане на собствените си самолети и да проучи как се управлява голямо международно летище, докато се опитва да развие Рияд в една от водещите дестинации в света.
Въпреки че нито един от най-големите мениджъри на активи в света няма регионално седалище в страната, натискът да се направят такива нараства. Goldman Sachs Group Inc. наскоро получи лиценз, а Moelis & Co., Lazard Inc. и JPMorgan Chase & Co. отвориха офиси или добавиха персонал в Рияд.
Държавните инвестиционни фондове също притискат мениджърите да намалят таксите и да променят структурата им, така че да имат стимул да влагат пари в работа, вместо просто да седят върху купища кеш през този период на повишени лихви.
Преминахме „от искане на продукт до желание за стратегически партньорства“, каза Кейти Кох, главен изпълнителен директор на TCW Group. „Това е нещо, което виждаме да се случва много повече през последното десетилетие.“
Диверсифициране на икономиката
Силите от Персийския залив влагат пари в американски фондове по една основна причина: да диверсифицират икономиките си, за да не зависят от печалбите от петрол.
В Абу Даби Mubadala се фокусира върху инвестиции, които помагат да се отворят врати в нова част на света за индустрии като тези, насочени към изкуствения интелект, науки за живота и медицински технологии. Длъжностни лица в емирството очакват огромни нужди от електроенергия, идващи от бума на ИИ, и планират да привлекат бизнеса, като предлагат достъп до евтина възобновяема енергия в града.
Mubadala беше първият от фондовете в Близкия изток, който стартира своя собствена инвестиционна фирма, като това веч се усеща на Уолстрийт.
След като наскоро даде около 700 млн. долара на фирмата за частен капитал Aquarian Holdings, Mubadala сега обсъжда планове да отдели поне част от инвестицията, като предлага части от нея на други и събира такси за себе си.
Катарският инвестиционен фонд (QIA) насърчава глобалните фирми да приемат катарци за обучение, понякога настоявайки за подобряване на нивата на умения на цели екипи.
„Имаме сила за преговори, защото демонстрирахме, че имаме стабилна ръка“, каза Мохамед Ал-Соваиди, главен инвестиционен директор на QIA в Америка
Фондът се опитва да донесе повече събития в Доха и предпочита инвестиции с вътрешни връзки. Влагането на пари във фонд за полупроводници на френската инвестиционна фирма Ardian, беше отчасти опит катарците да се запознаят с бизнеси, които биха могли да помогнат за развитието на индустрията за чипове в Катар.
Все пак геополитиката продължава да хвърля сянка върху региона. Инвестиционните фондове в Близкия изток бяха обект на по-голям контрол върху сделките от администрацията на Байдън. Комитетът по чуждестранни инвестиции в Съединените щати миналата година прегледа няколко многомилиардни сделки поради опасения, че те могат да представляват риск за националната сигурност.
И в резултат на конфликта Израел-Хамас, мениджърите на фондове в Близкия изток настръхнаха от коментарите на Марк Роуън от Apollo пред Университета на Пенсилвания. Той призова президента и председателя на борда да се оттеглят, след като не осъдиха категорично фестивал на палестински писатели и позволиха на „антисемитизмът да продължи да съществува в кампуса“.
Междувременно Финк каза пред Фокс, че „светът трябва да си върне моралния компас“ и че той „се изправя срещу фанатизма и омразата“.
BlackRock продължава да има голям бизнес в региона. Фирмата отдавна е спечелила подкрепата на PIF на Саудитска Арабия, като Блумърг съобщи през април, че е планирано да получи до 5 милиарда долара от фонда, за да инвестира в Персийския залив и да създаде базиран в Рияд инвестиционен екип.
Приблизително по същото време компанията беше домакин на среща на висши корпоративни ръководители и правителствени служители в Рияд - първото събитие от такъв мащаб в саудитската столица.
Няколко месеца по-рано, когато PIF купи луксозната верига Rocco Forte от 14 европейски курорта, бяха необходими месеци на преговори и анализ на потенциалното вътрешно въздействие на сделката. Компанията обеща да се разшири в Близкия изток като част от сделката с PIF.
„Не става въпрос само за харчене на пари“, каза Кен Калеха, съветник на Rothschild & Co.. „Tо трябва да бъде стратегическо“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.