Бизнес перспективи: Какво означава победата на Тръмп за световните пазари?

Бизнес перспективи: Какво означава победата на Тръмп за световните пазари?

Доналд Тръмп очевидно печели Белия дом и на този фон, американският долар и фондовият пазар се смятат за печеливши, но президентството на републиканците може да натежи на облигациите, развиващите се пазари, чистата енергия и устойчивите инвестиции. „Ройтерс“ прави прогнозен анализ как ще им се отрази тази победа

Валутни курсове

Президентството на Тръмп ще засили щатския долар, тъй като инвеститорите очакват политиките му да доведат до по-висока инфлация и растеж, отколкото при управлението на демократа Камала Харис. Това ще означава, че Федералният резерв ще трябва да поддържа високи лихвени проценти, за да предотврати прегряването на икономиката, което от своя страна ще бъде благоприятно за долара.

В същото време плановете на Тръмп да наложи мита върху търговията, да принуди европейските съюзници да плащат повече за отбрана и нагласата да се отнася с подозрение към многостранните институции вероятно ще потиснат растежа в други части на света, което ще засили привлекателността на долара. Анализаторите на Citi очакват доларът да нарасне с 3% след победата на Тръмп.

В същото време те очакват рязък спад на еврото, вероятно под ключовото ниво от 1 долар, ако последват мита и намаляване на вътрешните данъци.

Те също така очакват китайският юан да продължи да се понижава, както през 2018-2020 г., когато бързо се обезцени.

По-високата доходност на долара ще означава и завръщане на сделките за прехвърляне, като валути като японската йена и швейцарския франк вече бяха силно разпродадени в навечерието на изборите.

Въпреки това швейцарският франк ще намери подкрепа, смятат анализаторите, благодарение на износа на страната с по-висока стойност, който го предпазва от мита, и на склонността на валутата да се представя по-добре в периоди на по-висока инфлация.

Тъй като се очаква администрацията на Тръмп да заеме по-мека позиция по отношение на регулирането на криптовалутите, биткойнът е друг потенциален победител. Най-голямата криптовалута в света поскъпна до исторически връх в сряда.

Акции

Обещанията на Тръмп за по-малко регулации и по-ниски данъци за големите корпорации, по-голям добив на петрол и строга имиграционна политика сочат към по-силен растеж и инфлация, разглеждани като положителни за акциите. Сектори като банките, технологиите, отбраната и изкопаемите горива вероятно ще се възползват от тях.

Планът му за намаляване на корпоративната данъчна ставка от 21% на 15% ще повиши приходите на S&P 500 с около 4%, според оценки на Goldman Sachs.

Въпреки това все още не е ясно каква част от плана на Тръмп за намаляване на данъците ще бъде приета от Конгреса. В същото време протекционистките му политики и твърдата му позиция спрямо Китай ще повишат разходите, ще намалят рентабилността и ще навредят на мултинационалните компании.

Извън Съединените щати силният долар, повишаването на лихвените проценти в САЩ и търговското напрежение означават, че отбранителните сектори ще се справят по-добре, а мултинационалните компании с експозиция към американските пазари ще понесат удар.

Секторите, изложени на промени в тарифите, като полупроводници, автомобили и чиста енергия, вероятно ще бъдат волатилни. Инвеститорите, които изпреварват резултатите от изборите, прекратиха притежаването на японски акции, където преобладават производителите на автомобили, както и акции на европейски производители на електрически превозни средства и чипове.

От Barclays предупредиха за възможни "високи едноцифрени “ процентни спадове в европейските печалби, ако търговските конфликти се разпалят отново. Европейският отбранителен сектор вероятно ще има смесени резултати, след като Тръмп заяви, че ще сложи край на войната в Украйна, но също така заяви, че европейските съюзници трябва да харчат повече за отбрана.

Бондове

Инвеститорите са все по-разтревожени от мащаба на държавния дълг на САЩ и бюджетните дефицити, които го увеличават, като се опасяват, че това ще доведе до повишаване на разходите по заемите или доходността на държавните ценни книжа.

Според една от оценките плановете за разходи на Тръмп могат да добавят 7,5 трилиона долара към дефицита за 10 години , което е много повече от това, което предложи Харис. Доходността на съкровищните облигации се повиши с почти 50 базисни пункта през октомври, когато пазарите оценяваха по-високата вероятност за победа на Тръмп.

Инфлационният натиск от политиките на Тръмп би оставил на Фед по-малко възможности за намаляване на лихвените проценти, което ще запази доходността на съкровищните облигации на високо равнище.

Победата на Тръмп вероятно ще потисне и растежа в Европа и Азия, тъй като митата и други политики оказват натиск върху тези икономики. По-големият натиск върху еврото, йената, швейцарския франк и други валути, както и по-високата инфлация ще намалят възможностите на централните банки там да намаляват лихвените проценти при необходимост. Анализаторите очакват глобалната доходност да се повиши.

Търговски активи

Тръмп ще се стреми да увеличи максимално сондажите за нефт и газ в САЩ чрез разширяване на федералните лизинги и отмяна на екологичните разпоредби, където е възможно - политическа програма, която почти гарантира, че страната ще остане най-големият производител на петрол в света. Това стабилно предлагане може да спомогне за запазване на относително ниски нива на фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate , които досега през тази година спаднаха с около 4%.

От друга страна, той вероятно ще засили прилагането на петролните санкции срещу Иран, което може да намали част от световното предлагане на суров петрол. Той също така заяви, че ще напълни стратегическия петролен резерв до невиждани досега нива, което може да добави подкрепа за цените, тъй като правителството излиза на пазарите.

Соята също е на прицел. Търговците в САЩ се надпреварваха да доставят рекордно голяма реколта преди изборите на фона на опасенията от подновяване на търговското напрежение с Китай, най-големия вносител на соя в света. Китай, който не успя да изпълни изцяло споразумението с администрацията на Тръмп за 2020 г. за закупуване на повече американски селскостопански стоки, е закупил по-малко американска соя през тази пазарна година и почти никаква царевица. Цените на соята са се понижили с 25% в сравнение с предходната година.

Развиващи се пазари

Още преди изборите опасенията относно политиките на Тръмп натежаха върху развиващите се икономики. В допълнение към тарифите за Китай Тръмп заяви, че ще наложи тарифа в размер на 200 % върху вноса на превозни средства от Мексико. Според анализатори мексиканското песо може да отслабне до нива от над 21 за долар, каквито не са наблюдавани от повече от две години.

Друг потенциален насрещен вятър за развиващите се пазари: кандидатът за вицепрезидент на Тръмп Джей Ди Ванс предложи 10% данък върху паричните преводи, които са важни за много латиноамерикански икономики.

Южноафриканският ранд, бразилският реал и фондовите пазари в тези страни са уязвими, ако има повишение на митата, както и производителите на чипове в Тайван, Южна Корея и други, които произвеждат за китайските технологични фирми.

Разпродажбата на съкровищни облигации и поскъпването на долара също ще изсмучат пари от развиващите се пазари и ще наложат по-строги парични политики в много страни.

Нововъзникващите икономики с вътрешен растеж и реформи, като Индия или Южна Африка, биха могли да се възползват и да се превърнат в убежище в иначе нестабилната глобална обстановка. Производителят на мед и литий Чили би могъл да бъде до голяма степен пощаден поради по-слабо заменяемия характер на своя износ.

Устойчиви инвестиции

Победата на Тръмп ще му позволи да изпълни обещанията си от кампанията за отмяна на екологичните разпоредби, ограничаващи сондирането за нефт и газ и добива на въглища, което може да даде тласък на акциите в тези сектори.

Тръмп също така заяви, че ще „отмени всички неизползвани средства“ по Закона за намаляване на инфлацията - подписания от администрацията на Байдън-Харис закон за климата, който включва стотици милиарди долари субсидии за електромобили, слънчева и вятърна енергия.

Но стъпките, които биха могли действително да доведат до намаляване на акциите в тези сектори, може да изискват действия от страна на Конгреса, а няколко републикански законодатели изразиха подкрепа поне за части от тях.

Тръмп също така се закани да уволни Гари Генслер като председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ. Това би било пречка за способността на устойчивите американски фондове да оказват натиск върху компаниите за промени в политиката и потенциално би направило тези фондове по-малко привлекателни. От 2022 г. насам фондовете са изправени пред нетни тегления, тъй като високите цени на енергията са навредили на относителната възвръщаемост.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ