Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Глобалният пазар на индустриални роботи се очаква да достигне 81,4 млрд. долара до 2028 г.
Глобалният пазар на индустриални роботи се очаква да достигне 81,4 млрд. щатски долара до 2028 г. Това би представлявало почти двойно увеличение спрямо миналата година, когато той е бил в размер на 41,7 млрд. долара. Това се прогнозира в доклад на Агенцията за маркетингови проучвания Zion Market Research. Той предвижда още комбиниран годишен темп на растеж за този пазарен сегмент от 11,8 на сто до края на периода. Данните са цитирани от българския портал за роботика robotics-bulgaria.com, предава БТА.
Сред основните двигатели на експоненциалния ръст в продажбите на промишлени роботи, според маркетолозите, са нарастването на световното население и разполагаемия му доход, както и непрекъснато увеличаващото се търсене на различни потребителски стоки и други продукти от масово производство. В резултат се наблюдава мащабно разширяване на производствения капацитет на индустриалните предприятия, обезпечено до голяма степен с помощта на роботизирани технологии.
Бързото популяризиране на концепцията Industry 4.0 и интелигентните фабрики и техните растящи потребности от персонализирани и мащабируеми роботизирани системи са основни тенденции, стимулиращи развитието на пазара на промишлени роботи, наред с напредъка в сферата на дигитализацията и изкуствения интелект (AI), поясняват експертите от Zion. Водещи позиции сред клиентските отрасли запазват автомобилната, фармацевтичната, опаковъчната индустрия, електрониката, включително производството на потребителска електроника и др.
Маркетинговите специалисти отличават колаборативните и AI-базираните роботи като едни от най-ключовите иновации вследствие на четвъртата индустриална революция, които позволяват на производствените предприятия значително да повишат продуктивността, ефективността и рентабилността си и да минимизират разходите и грешките. Масовият стремеж към инвестиции в подобни технологии води до значителен ръст на пазара на промишлени роботи през последните години и се очаква тази тенденция да се запази и до края на прогнозния период, коментират анализаторите.
Сред пречките и предизвикателствата пред още по-мащабната роботизация на съвременната индустрия са сравнително високите разходи за внедряване на някои системи, особено за малките и средните предприятия, както и проблемите във връзка с оперативната съвместимост и интеграцията, поясняват от Zion.
Степента на роботизирана автоматизация в електрониката се очаква да продължи експоненциално да нараства до 2028 г., сочат още данните на агенцията. Това, от своя страна, ще даде тласък и на иновационните процеси в сегмента, тъй като производствените компании ще могат да създават прототипи за малко време и с по-малко разходи, реализирайки все по-голяма част от разработките си на пазара.
"Промишлените роботи намират широко приложение в електронното производство в наши дни, включително в асемблирането на устройства, повърхностния монтаж на печатни платки, нанасянето на покрития, фината механична обработка, инспекцията, опаковането, палетизирането и др. Иновациите при крайните манипулатори и системите за машинно зрение допълнително стимулират продажбите на високотехнологични индустриални роботизирани системи, с които тези продукти да работят в практиката", се казва в изследването на американската фирма.
Сред водещите типове роботи в електрониката през следващите години се очаква да бъдат колаборативните системи, които са изключително гъвкави, могат лесно да бъдат интегрирани в съществуващи поточни линии и да работят безопасно и безпроблемно с хората. С всеки следващ модел, коботите стават и все по-лесни за програмиране и управление, а адаптирането им към различни приложения в цеховете сега е по-лесно от всякога, добавят от Zion Market Research. Сериозен ръст, според проучването им, до 2028 г. се очаква да регистрират и специализираните роботи, предназначени за прецизно изпълнение на различни задачи в микроелектрониката, включително в чисти помещения.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.