Изпадналият в криза строителен сектор в Германия не показва признаци на възстановяване

Изпадналият в криза  строителен сектор в Германия не показва признаци на възстановяване

Германският строителен сектор не показва признаци на възстановяване, въпреки че е в криза от месеци и въпреки обещанията за подкрепа и инвестиции от страна на правителството, предаде CNBC.

Последните икономически данни показват, че отрасълът все още се намира в „мрачна ситуация“, заяви пред CNBC Карстен Бржески, глобален ръководител на отдела за макроизследвания и главен икономист за Германия в ING.

Разрешителните за ново строителство са намалели с 24,2% през май в сравнение със същия месец на миналата година и са намалели с близо 40% в сравнение с май 2022 г., според последните данни за разрешителните за строеж, публикувани миналата седмица.

Данните показват, че между януари и май тази година разрешителните за еднофамилни къщи са намалели с над 31%, а тези за многофамилни къщи са намалели с над 21% в сравнение със същия период на миналата година.

Феликс Паклепа, ръководител на Централния съюз на германската строителна индустрия, отбеляза мрачните перспективи пред сектора.

„Разрешителните за строеж в Германия продължават да познават само една посока: надолу“, каза той, посочвайки данните, които не отразяват ръст от април 2022 г. насам.

Строителството на жилища обикновено отнема около две години от момента на издаване на разрешението до финалните етапи, така че липсата на разрешения сега ще продължи да оказва влияние, каза той.

„Не е необходимо да имате диплома по статистика, за да разберете, че Германия изпада в дълбока криза на жилищното строителство“, каза Паклепа в изявление, публикувано миналата седмица, което беше преведено от CNBC.

Дългосрочни проблеми

Строителството на жилища и строителната индустрия в Германия изпитва затруднения от известно време насам, като настроенията и очакванията за отрасъла достигнаха рекордно ниски нива в началото на тази година. По-широките икономически тенденции, като инфлацията и повишените лихвени проценти, се отразяват тежко на сектора.

Според Бржески причините за спада на разрешителните все още не са отшумели и няма вероятност да отшумят скоро. Лихвените проценти едва ли ще намалеят значително, а проблеми като разходите за строителство и недостига на работна ръка продължават да съществуват, добави той.

Клаус Волрабе, ръководител на проучванията в Института за икономически изследвания Ifo, се съгласи, че липсата на поръчки се очаква да продължи известно време. Високите разходи на частните домакинства за строителство на жилища остават „основният проблем“, каза той.

Правителствени обещания за подкрепа

В бюджета си за 2025 г. германското правителство пое ангажименти за увеличаване на инвестициите в сектора и за построяване на повече жилища. Основните моменти включват финансиране за увеличаване на броя на достъпните социални жилища и финансова подкрепа за частни домакинства, които строят климатично неутрални жилища.

Но досега подходът на правителството е показал „много слабо въздействие“, каза Бржески от ING, добавяйки, че новите мерки не изглеждат много по-обещаващи.

Новите мерки отново са в правилната посока, но засега са твърде малки, за да могат да променят реално ситуацията“, каза той.

Според Бржески, за да се постигне истинска промяна, са необходими по-големи държавни разходи и временни мерки за стимулиране на сектора, като например намаляване на данъците или понижаване на транзакционните разходи.

Обещанията на правителството засега също са само обещания, твърди Уолрабе, тъй като остава несигурност относно начина, по който те ще станат реалност. Това оставя на дружествата малко основания за бъдещо планиране, особено като се има предвид, че мерките, свързани с бюджета, вероятно ще бъдат приложими само за една година, а не в дългосрочен план, обясни той.

„Като цяло настроенията сред компаниите са много лоши. Може би ще се подобрят леко, но долината е дълбока“, каза Уолрабе.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ