Lego се отказва от производството на тухлички от рециклирана пластмаса

Lego се отказва от производството на тухлички от рециклирана пластмаса

Lego се отказва от производството на тухлички от рециклирана пластмаса

Lego прекрати ключов проект за производство на тухлички от рециклирани бутилки за напитки вместо от пластмаса на петролна основа, като заяви, че в крайна сметка се е оказало, че това би довело до по-високи емисии на въглероден диоксид през целия живот на продукта, съобщи The Guardian.

Ходът, за който първо съобщи Financial Times /FT/, е вследствие на усилията на най-големия производител на играчки в света да проучи по-устойчиви материали, като част от вълната от компании, които преоценяват своя принос към глобалните емисии в условията на климатична криза.

Датската компания произвежда милиарди части на Lego годишно и през 2021 г. започна да проучва потенциален преход към рециклиран полиетилен терефталат (PET) от традиционно използвания акрилонитрил бутадиен стирол (ABS), който се нуждае от около 2 кг петрол за производството на 1 кг пластмаса. ABS се използва в около 80% от блокчетата на Lego.

"Това е все едно да се опитваш да направиш велосипед от дърво вместо от стомана", казва Тим Брукс, ръководител на отдела за устойчиво развитие на Lego, визирайки, че материалът, който не е на петролна основа, е по-мек и изисква допълнителни съставки за издръжливост, както и повече енергия за обработка и сушене.

"Нивото на смущения в производствената среда беше такова, че трябваше да променим всичко в нашите фабрики", за да увеличим използването на рециклиран PET. "След всичко това въглеродният отпечатък щеше да бъде по-висок. Това беше разочароващо.", коментира той.

Над 150 души са били ангажирани в компанията през 2021 г. в областта на устойчивото развитие. Производителят на играчки "е тествал стотици и стотици възможности", но не е могъл да намери "вълшебен материал", който да реши проблемите с устойчивостта, коментира пред FT hлавният изпълнителен директор на Lego Нилс Кристиансен.

Новата стратегия, към която компанията се насочва е да направи всяка част от ABS по-устойчива, като включи повече материали на биологична основа и рециклирани материали. Кристиансен заяви, че групата ще утрои разходите си за устойчивост до 3 млрд. долара (2,45 млрд. паунда) годишно до 2025 г., като обещава да не прехвърля по-високите разходи върху потребителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ