На фокус следващата седмица: Швейцария и Швеция решават за лихвите, Япония ще има нов премиер

На фокус следващата седмица: Швейцария и Швеция решават за лихвите, Япония ще има нов премиер

Предстоящата седмица се очакват намаления на лихвените проценти в Швейцария и Швеция след голямото понижение от Федералния резерв тази седмица, като данните за инфлацията в САЩ и проучванията на глобалната бизнес активност показват нарастващ натиск.

В сферата на политиката управляващата партия в Япония избира следващия си лидер, който ще стане министър-председател, а в Шри Ланка избирателите гласуват за президент. Ето върху какво според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:

Лихвени проценти

Централните банки на Швеция и Швейцария са следващите, които излизат на преден план в голямата надпревара за намаляване на лихвите през 2024 г.

Участниците на пазара очакват и двете да понижат основните лихвени проценти на срещите си съответно в сряда и четвъртък и има голяма вероятност те да подготвят още съкращения тази година, което означава, че през 2025 г. може да има сравнително малко разхлабване на паричната политика.

Швейцарската национална банка беше първата голяма централна банка, която намали лихвите, като тя предприе този ход още през март. Пазарите са разделени по отношение на размера на намалението в четвъртък. Поскъпването на франка, който е близо до най-силното си ниво от 2015 г., е точно това, което централната бана не иска в момента, като се има предвид, че инфлацията вече изостава от прогнозите.

Междувременно шведската Riksbank почти сигурно ще обяви намаление с 25 базисни пункта в сряда, особено след като нивото на инфлация сега е доста под целта на банката, с голяма вероятност за намаление с 50 базисни пункта през ноември.

Инфлацията на фокус

Любимият индикатор за инфлацията на Фед, който се очаква да бъде публикуван на 27 септември, ще покаже дали ценовият натиск е продължил да намалява, дори когато Фед най-накрая започна да се оттегля от рестриктивната парична политика, която беше въведена с цел охлаждане на икономиката.

Тази седмица намалението на лихвените проценти в САЩ беше с половин процентен пункт, като Федералният резерв също сигнализира, че предстоят още подобни действия.

Ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE) за август вероятно се е покачил с 2,5% на годишна база, показа проучване на Ройтерс.

Последните икономически прогнози на банката поставят годишния темп на спад на ценовия индекс до 2,3% до края на годината и 2,1% до края на 2025 г.

Инвеститорите също ще получат нови данни за потребителското доверие и дълготрайните стоки през следващата седмица.

Наблюдение за рецесия

Предварителните данните за бизнес дейността, публикувани от понеделник нататък, ще предоставят най-новата картина на състоянието на световната икономика.

Съставният индекс на мениджърите по покупките (PMI) в еврозоната е в експанзионна територия от шест месеца, а този на Обединеното кралство от 10 месеца, подкрепяйки устойчивия паунд.

Засега пазарите изглеждат доволни, че намалението на лихвения процент на Фед с половин процентен пункт ще помогне за предотвратяване на рецесия в САЩ, а оттам и глобална. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, смятат, че вероятността от рецесия е около 30%.

Но не всичко е розово.

В европейския двигател Германия PMI навлезе по-дълбоко в територията на свиване под прага от 50 пункта през август и нагласите остават слаби. И да не забравяме, че китайската икономика, която все още изпитва затруднения, ще навреди на другите.

Избор на премиер

Управляващата партия в Япония избира своя нов лидер и, в последствие, нов министър-председател на 27 септември. В надпреварата участват девет души, като трима се смятат за фаворити, макар и всеки един да е с много различни политически възгледи.

Санае Такаичи, която може да стане първата жена премиер в нацията, е „рефлационистка“. Тя обвини Японската централна банка, че е повишила лихвите твърде рано. За разлика от това, Шигеру Ишиба е критик на миналите парични стимули и каза пред Ройтерс, че централната банка е „на прав път“ с повишенията на лихвите досега. Шинджиро Коидзуми, син на харизматичния бивш премиер Джуничиро Коидзуми, досега само казва, че ще уважава независимостта на Японската централна банка.

Надпреварата за лидерство усложнява работата на банката - без значение кой ще спечели. Предсрочни избори са вероятни в края на октомври, което затруднява политическите действия на срещата през този месец.

Избор на президент

Гласоподавателите в Шри Ланка ще мислят за икономиката, когато гласуват в събота на президентските избори в обременената с дългове нация.

Въпреки че икономиката на острова се отдалечи от пропастта и се очаква да се върне към растеж през следващата година, строгите икономии и жертвите, които гражданите направиха, за да се случи това, може да отблъснат мнозина от действащия президент Ранил Викремесингхе и да ги насочи към левите партии.

Двама фаворити се ангажираха да преразгледат условията за спасителен пакет от Международния валутен фонд, а един предложи нов подход за преструктуриране на дълга, който иначе е почти на финалната линия, повишавайки риска от по-голяма политическа и икономическа несигурност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ