Наредба променя към минимално потребление изискването за проектиране на сгради

Наредба променя към минимално потребление изискването за проектиране на сгради

Променя се Наредбата за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради от 1 януари, съобщиха от Министерството на регионалното развитие.  Новите сгради ще се проектират с минимално потребление на енергия, съобщи БНР.

Дава се алтернатива при изграждането на нови сгради в райони с централизирано топло- и газоснабдяване. Така вместо дадена сграда да разчита изцяло на индивидуално решение за отопление и охлаждане на база възобновяеми източници, се допуска изграждането на обща сградна инсталация, която да се възползва от топлопреносната система в населеното място.

До края на 2027 г. при новите сгради, проектирани да разчитат на високоефективни ТЕЦ-ове, енергията от възобновяеми източници трябва да има дял поне 15% от доставената енергия за отопление, охлаждане, гореща вода за битови нужди и осветление. По този начин се предвижда дял на енергията от Възобновяеми енергийни източници в новите сгради, присъединени към такива централи, да се намали от 55 на 15%.

С наредбата се определят показателите на енергийните характеристики на сградите и минималните изисквания за енергийна ефективност. Осигурява се изпълнение на програми и проекти за енергийна ефективност, подкрепени от различни източници за финансиране. Един от тях е по Плана за възстановяване и устойчивост, по който регионалният министър Андрей Цеков отчете направеното:

Проектът е публикуван за обществено обсъждане на Портала за обществени консултации и на интернет страницата на МРРБ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ