Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Нововъзникващите фарма компании са отговорни за разработването на две от три нови лекарства
Ролята на нововъзникващите фармацевтични компании не спира да нараства през последните години. Докато само преди десетилетие техният принос за разработването на нови терапии беше оскъден, с течение на времето те натрупаха тежест и сега са отговорни за разработването на две от три нови лекарства. Това се посочва в доклада "Глобални тенденции в научноизследователската и развойната дейност 2023 г.", изработен от консултантската фирма Iqvia, предава elEconomista.es.
От 67% от лекарствата, разработени от нововъзникващите компании, 69% са пуснати на пазара, което показва по-голяма независимост от страна на тези компании, когато става въпрос за пазарни иновации.
Броят на големите фармацевтични компании, които активно участват в портфолиото от научноизследователска и развойна дейност, остава стабилен от 2017 г. насам. Миналата година те отделиха едно на всеки пет евро или 18,8% от оборота, за изследване и разработване на лекарства. Сумата общо се равнява на 124,8 млрд. евро. Въпреки това, ако сравним настоящата ситуация с тази от началото на първото десетилетие от 2000 г. насам, ще видим голям спад от 48% на 23% в тази област. Ситуацията е различна при нововъзникващите компании, които са имали ръст от 26% през последните години.
Базираните в САЩ и Китай компании представляват най-големия дял от нововъзникващото фармацевтично портфолио, съответно 46% и 20%. Ръстът на тези видове компании беше по-висок в Китай в сравнение с други географски области, с ръст от 19% през последната година. Въпреки че Съединените щати все още представляват почти половината от стартиращите фирми, този процент е намалял леко през последните години, от 50% през 2016 г. до 46% през 2022 г. Европа и Япония са регионите, които представляват по-малък процент в сравнение с Китай и Съединените щати като следствие от увеличаването на иновациите в страни като Китай и Южна Корея.
Броят на новите активни съставки, произхождащи от стартиращи фирми, се е удвоил през последните пет години. През изминалата 2022 г. бяха пуснати 26 нови активни съставки, които произхождат от нововъзникващи фармацевтични компании. По терапевтични области, онкологията, инфекциозните заболявания и ваксините водят изследователската дейност. По-конкретно, онкологията представлява 39% от портфолиото от продукти в процес на разработка, с повече от 1500 лекарства.
Сред данните, които излизат от доклада е, че броят на споразуменията между фармацевтичните компании е намалял с 25% от 2021 до 2022 г., но има увеличение на процента на споразуменията между малки фармацевтични компании с по-големи компании.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.