Повече жени в управителните бордове – от политики към реалност

Повече жени в управителните бордове – от политики към реалност

Според множество проучвания една от предпоставките компаниите да постигат по-високи финансови резултати, да са по-устойчиви и по-конкурентоспособни, е балансираното участие на жени и мъже в управителните им бордове, пише Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на UniCredit Bulbank и председател на Съвета на жените в бизнеса в България.

Въпреки това женското участие е все още сравнително малко въпреки директивата на ЕС за баланс между половете в корпоративните бордове. Според нея всички големи, публично предлагани компании трябва да имат 40% присъствие на по-слабо представения пол.

Директивата влиза в действие през 2026 г. и докато в ЕС процентът на жени в момента е близо до таргета – 36%, то в България той е едва 19%, според скорошно проучване на Съвета на жените в бизнеса в България на база официално обявените данни от компаниите. Къде е таванът и защо изобщо го има, какво е необходимо, за да се случи промяната, и защо тя е важна ще разгледаме сега.

Виждаме положителна тенденция, но най-влиятелните позиции остават трудно достъпни за жените

Забелязва се тенденция за увеличаване на  участието на жени в управителните бордове в Европа, повлияна от въвеждането на конкретни таргети чрез законодателни промени или необвързващи препоръки.  В 17 европейски държави, приели подобни конкретни мерки, сред които Франция, Италия, Белгия, Нидерландия, Германия и Австрия, процентът се е повишил от 12% през 2018 г. до 22% през 2022 г. и остава стабилен – 20% – през 2023 г., според скорошен доклад на European Women in Boards.

В същото време, обаче, най-влиятелните високи позиции в бизнеса все още остават недостъпни за жените. Проучване на Deloitte показва, че само 6% от главните изпълнителни директори в света са жени, което е само 1% ръст спрямо резултатите от същото проучване от 2022 г. Ако темпът на промяна продължи така, достигането на баланс между половете при главните изпълнителни директори ще отнеме 90 години.

Причината за бавния напредък?

Трудният баланс между работа и личен живот, пред който са изправени жените, съсредоточеността на контакти, информация и влияние, които биха им помогнали да напреднат в кариерата си, в затворени мъжки кръгове, както и невъзможността да си се представят на висока позиция заради липсата на ролеви модели и подкрепа в организациите, в които работят.

Премахването на тези бариери изисква промени в законодателството с цел подкрепа на жените да съвместяват отглеждането на децата си с израстването в кариерата. Освен това бизнесът трябва да се ангажира дългосрочно с въвеждането на приобщаващи практики, които осигуряват равен достъп на мъжете и жените до влиятелните високи позиции. Жените трябва да преодолеят вътрешните си съмнения – друга често срещана причина да стоят на едно място в кариерата си – и активно да търсят обучения и ментори, които ще им помогнат да преминат на следващото стъпало.

Скокът към 40% - възможен ли е в България?

В СЖББ от години работим за активен диалог между институциите и бизнеса с цел създаване на по-приобщаваща среда с възможност за повече жени да достигнат високи управленски позиции.

Като част от Националния съвет по равнопоставеност към Министерството на труда и социалната политика инициирахме списък с публичните дружества с цел проследяване колко от тях отговарят на критериите за брой жени в управителни съвети, какъв би бил разширителният обхват на директивата на ЕС за баланс между половете и как може да започне подготовката на транспонирането й в българското законодателство.

За да предложим актуална информация за обучения и тренинги, свързани с възможността за присъединяване към управителен борд, още в началото на 2023 г. стартирахме партньорство с организацията European Women on Boards (EWOB). Чрез персонализираните си програми и индивидуални членства EWOB подкрепя жени, които търсят следващата си позиция в борда на директорите или C-Suite. Със изследователската и ‎застъпническа си активност EWOB  ангажира европейските ‎лидери да внесат по-голямо ‎полово разнообразие при вземането на решения в компании в цяла Европа.‎

В допълнение, над 10 години вече СЖББ предлага редица обучения и програми, подпомагащи израстването на жените в бизнеса, сред които обучения по лидерство и менторска програма. Вярваме, че тези стъпки ще доведат до осезаеми резултати, променящи бизнес средата.

Компаниите, които се стремят към баланс на половете на ниво борд и високи управленски позиции, са в по-добра позиция да създават иновации, да управляват рисковете и да постигат стабилни финансови резултати. И не само това. Повече жени в управителните бордове е не само бизнес необходимост, но и морална отговорност към обществото. Дължим го и на новото поколение, което очаква да живее и работи в един много по-равнопоставен свят, ценящ разнообразието на таланта. Дължим го на бъдещето.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ