Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Русия е предложила на САЩ да купи самолети на Boeing със замразени активи

Русия иска от САЩ да ѝ позволят да закупи самолети на Boeing за милиарди долари в замразени държавни активи, след като бъде постигната сделка за прекратяване на огъня в Украйна, твърди запознат източник, цитиран от Блумбърг.
Въпреки че искането не е условие за съгласие за примирие, Русия разбира, че замразените средства не могат да се използват за закупуване на самолети, без да е налице прекратяване на огъня, добавя източникът.
Сделка, позволяваща закупуването на самолети, може да бъде част от облекчаване на санкциите в случай на спиране на боевете.
„САЩ няма да обсъжда никакви икономически ангажименти докато не бъде постигнато прекратяване на огъня“, каза говорителят на Съвета за национална сигурност Брайън Хюз в отговор на искане да коментира дали Русия иска да закупи самолети Boeing. Държавният департамент е отказал коментар.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков не е отговорил веднага на искане за коментар, а от Boeing са отказали.
Американските законодатели изчислиха, че руските активи в САЩ са на стойност около 5 милиарда долара. Общо САЩ и техните съюзници са замразили около 280 милиарда долара в резервите на руската централна банка, като повече от две трети са блокирани в Европейския съюз.
Русия публично поиска от САЩ да вдигнат санкциите срещу водещата авиокомпания на страната Aeroflot PJSC и да разрешат възобновяването на директните полети между двете държави. САЩ не са отговорили публично на това предложение.
Boeing затвори руските си операции, включително голям инженерен център след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
Перспективата за потенциално възобновяване на продажбите на Boeing за Русия се повишава, тъй като американският производител на самолети е притиснат на други пазари от световната тарифна война, започната от президента Доналд Тръмп. Китай каза на своите авиокомпании да спрат да приемат самолети, произведени в САЩ, съобщи Блумбърг във вторник. Ryanair Holdings Plc заяви, че може да забави доставките на Boeing по-късно тази година, ако станат обект на мита.
На Aeroflot и други руски авиокомпании е забранено да влизат във въздушното пространство на САЩ и ЕС и да купуват самолети Boeing и Airbus SE, резервни части и основна поддръжка съгласно санкциите, наложени в отговор на войната.
С флот, който разчита до голяма степен на чуждестранни самолети, руските авиокомпании бяха принудени първоначално да канибализират части от своите самолети и да намерят други начини за снабдяване с компоненти и обслужване, което потенциално излага на риск стандартите за безопасност.
След началото на инвазията Русия конфискува 400 чуждестранни самолета, отдадени на лизинг на нейните авиокомпании. Руският фонд за национално благоденствие отпусна 300 милиарда рубли (3,7 милиарда долара) за закупуване на самолети от международни лизингови компании, за да уреди искове от собствениците.
Към началото на миналата година руските авиокомпании са закупили 165 самолета Boeing и Airbus, или около 40% от общия руски флот, съобщи новинарският канал на РБК, позовавайки се на собствени изчисления.
Въпреки че Русия не е свързала изрично спирането на войната си в Украйна с облекчаването на санкциите от САЩ и техните съюзници от Г-7, президентът Владимир Путин и други висши руски служители заявиха, че мирното споразумение ще изисква отмяна на западните наказателни мерки.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.