САЩ и Япония подготвят ограничения върху износа на чипове за Китай и план срещу ответните мерки на Пекин

САЩ и Япония подготвят ограничения върху износа на чипове за Китай и план срещу ответните мерки на Пекин

Съединените щати и Япония са близо до постигане на споразумение за ограничаване на износа на чипове за Китай, въпреки сериозните опасения от страна на Токио за отмъщение от страна на Пекин, който може, наред с други неща, да ограничи доставките на графит, рядък метал, използван в полупроводниковата индустрия. Това съобщава Financial Times (FT).

Според изданието „служители на администрацията на САЩ са били в интензивни преговори с колеги в Япония, но и Нидерландия, в продължение на няколко месеца за създаване на допълнителни режими за контрол на износа“, включително мерки „за ограничаване на последствията от всеки ответен удар от Китай“.

Затягането на американския експортен контрол, включващ Токио и Амстердам, „има за цел да затвори вратички в съществуващите правила и да добави ограничения, които отразяват бързия напредък на Huawei и други китайски групи в производството на чипове през последните две години“, се казва в публикацията.

Вашингтон иска да създаде проблеми по пътя на Китай да получи ключови инструменти за производство на полупроводници, което може сериозно да засегне дейността на нидерландската компания ASML, един от най-големите производители на литографско оборудване в света, както и японския лидер в производството на микросхеми Tokyo Electron, посочва изданието. Белият дом възнамерява да разкрие нов контрол върху износа преди президентските избори през ноември.

Китайската страна заяви, че "решително се противопоставя на злоупотребата с експортния контрол" и призова "съответните страни" да спазват международните икономически и търговски правила, съобщава изданието. КНР ще „следи отблизо развитието в тази област и ще защитава решително законните права и интереси на китайските компании“, цитира вестникът думите на представител на китайското посолство във Вашингтон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ