Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Сделката на Тръмп с Китай може да има обратен ефект

Наложените от американски президент Доналд Тръмп мита върху вноса от Китай изглежда са имали обратен ефект, пише „Ню репъблик“.
Миналата седмица министърът на финансите Скот Бесент обяви, че американските тарифи върху Китай временно ще бъдат намалени от 145% на 30% за следващите 90 дни. Паузата последва среща в Женева, където Бесент и други американски служители се срещнаха с китайските си колеги и временно оставиха настрана някои от различията си. В замяна Китай заяви, че ще намали вносните си тарифи върху американските продукти от 125% на 10%. И двете държави се съгласиха да поддържат реципрочна тарифна ставка от 10%.
Но страните „от Сеул до Брюксел“ обърнаха специално внимание на това развитие, отбелязвайки, че по-твърдите тактики срещу Тръмп изглеждат действат най-добре срещу неговите наказателни тарифи, съобщи Блумбърг в неделя.
„Това променя динамиката на преговорите“, каза пред Блумбърг Стивън Олсън, бивш търговски преговарящ на САЩ. „Много страни ще разгледат резултата от преговорите в Женева и ще заключат, че Тръмп е започнал да осъзнава, че е прекалил с играта си.“
Администрацията на Тръмп не успява да осигури обещаните „90 сделки за 90 дни“ в търговията със САЩ, а други чуждестранни лидери осъзнават, че имат по-добри карти, отколкото първоначално са смятали, което ги кара да играят на изчакване, вместо да участват в трескава подготовка за разговори с Вашингтон.
Водещият кандидат за президент на Южна Корея, И Дже-мьон, посочи, че няма нужда да се бърза с преговорите с американските търговски представители. Министърът на търговията на Япония Йоджи Муто пропусна среща с търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър в Южна Корея миналата седмица.
„Ще имаме предвид сроковете по време на преговорите, но нямаме намерение да компрометираме националните си интереси, като се фиксираме прекалено върху тях“, заяви японският премиер Шигеру Ишиба в парламента в понеделник.
А някои държави може би разчитат на факта, че САЩ ще бъдат първите, които ще усетят удара от тарифите на Тръмп, принуждавайки ги да променят политиката си отвътре.
„Икономическите проблеми са по-непосредствени и широкообхватни в САЩ и тази сделка може да се разглежда като признаване на това от страна на администрацията на Тръмп“, каза пред Блумбърг Робърт Субараман, ръководител на отдела за глобални пазарни проучвания в Nomura Holdings Inc.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.