Siemens напуска ядрената индустрия

Siemens напуска ядрената индустрия

Германският индустриален и инженерен конгломерат Siemens ще се оттегли изцяло от ядрената индустрия. Решението се дължи на атомната криза след земетресението в Япония на 11 март и аварията на АЕЦ „Фукушима”, заяви изпълнителният директор на компанията Петер Льошер.

Пред германското сп. „Шпигел” той каза, че това е отговорът на фирмата „към ясната позиция на германското общество и политика на отдръпване от ядрената енергия”. „Тази страница за нас е затворена”, коментира той след като анонсира, че фирмата повече няма да строи атомни централи.

Siemens ще отмени дълго планиран джойнт венчър с руската ядрена фирма Rosatom, въпреки че по думите на Льошер компанията ще продължи усилията си да партнира с руския гигант в други области. Тя ще продължи да произвежда компоненти като парни турбини, които се използват в цялата енергийна индустрия и влизат в употреба също на ядрените централи.

Управлението на Siemens ще подкрепи плана на германското правителство да превключи на възобновяеми енергийни източници, наречен от Льошер „проекта на века”. Според компанията целта на Берлин страната да премине до 35% от производството на енергия чрез ВЕИ до 2020 г., е постижима.

Германският канцлер Ангела Меркел съобщи в края на май, че всичките 17 ядрени реактора в страната ще бъдат затворени до 2022 г. Преди бедствието във Фукушима ядрената енергетика обхващаше 23% от цялото производство на електричество в Германия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Желязков: В атаките срещу приемането на еврото имаме данни за руско участие
Близо 4000 служители на НАСА избират да напуснат Aгенциятa