Това са европейските държави, където основателите на стартъпи работят най-много на седмица

Това са европейските държави, където основателите на стартъпи работят най-много на седмица

Въпреки скорошните твърдения, че европейските стартиращи компании не работят достатъчно усилено, ново проучване показва, че основателите такива компании на Стария континент предприемат сериозни промени, за да превърнат идеите си в успешен бизнес.

Проучване сред 128 основатели, проведено от фирмата за рисков капитал Antler, установи, че три четвърти от тях работят повече от 60 часа седмично, като 19% надвишават 80 часа.

Немските предприемачи се очертават като най-усърдните работници в Европа, като 94% работят повече от 60 часа седмично, а 38% надвишават 80 часа.

Дария Степанова, съосновател на немския стартъп AIRMO, казва, че е пожертвала „време, стабилност и взаимоотношения“, за да развие компанията си. Тя обаче смята, че определено ниво на отдаденост е нещо добро. В противен случай „това, което изграждаш, вероятно не си струва да се гради“.

Шведските предприемачи следват с малко изоставане. На свой ред, основателите на стартъпи от Обединеното кралство също още работят дълги часове, но те най-рядко преминават прага от 80 часа - само 10% са го направили.

Над 70% от анкетираните описват изграждането на компанията си като „най-трудното нещо, което някога са правили“ и все пак почти всички (98%) остават удовлетворени по отношение на избора си на кариера. Това е въпреки чувството, че се чувстват недооценени за упорития си труд. Близо три четвърти (73%) от европейските стартъп основатели смятат, че тяхната отдаденост остава непризната.

„В Европа е по-вероятно да сте олимпийски медалист, отколкото основател на компания еднорог“, коментира Алън Поенсген, партньор в Antler. „Въпреки че и двете изискват сходни нива на амбиция, устойчивост и издръжливост, основателите не получават същото ниво на признание.“

Проучването рисува картина на предприемачи, водени повече от въздействието на техните идеи, отколкото от доходите. Само 4% посочват финансовото възнаграждение като основна мотивация, като мнозинството посочват създаването на иновации (27%), положителното глобално въздействие (22%) и доказването, че могат да се справят с трудни предизвикателства (19%).

Този ангажимент си има цена. Основателите посочват най-големите си жертви като баланса между работа и личен живот (61%) и намаляването на заплатата (36%). Семейните проблеми добавят още един слой натиск, като 62% съобщават, че роднини са изразили объркване относно решението им да напуснат стабилна кариера.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ