Войните повишават перспективите за печалба на отбранителната индустрия на САЩ през 2024 г.

Войните повишават перспективите за печалба на отбранителната индустрия на САЩ през 2024 г.

Войните повишават перспективите за печалба на отбранителната индустрия на САЩ през 2024 г.

Когато миналата година Пентагонът покани най-големите компании в сектора на отбраната на среща, за да им каже да увеличат производството, малко след като Русия нахлу в Украйна, един главен изпълнителен директор е изразил опасения, като е казал, че не иска да остане със склад, пълен с ракети, когато боевете спрат, твърдят запознати източници.

Близо две години по-късно големите отбранителни фирми нямат такива притеснения, като няколко от тях очакват силно търсене през 2024 г., тъй като САЩ и техните съюзници се зареждат със скъпи оръжия и боеприпаси на фона на действия от Русия и Китай, които те считат за агресивни, пише Ройтерс.

Математиката е проста. Например, за да се отговори на търсенето на противоракетна отбрана, производството на зенитно-ракетни системи Patriot трябва да се увеличи от 550 на 650 ракети годишно. При цена от около 4 милиона долара за всяка, това е потенциален годишен тласък в размер на 400 млрд. долара, идващ от продажбите само на една оръжейна система.

Акциите на най-големите компании в областта на отбраната, които се представят по-добре от широкия борсов индекс S&P 500 през последните две години, се очаква да продължат да се покачват, според оценки на Уолстрийт.

Акциите на Lockheed Martin, General Dynamics и Northrop Grumman се очаква да нараснат между 5% и 7% през следващите 12 месеца, докато S&P се очаква да реализира ограничено повишение.

Запасите от оръжия на САЩ не са били „пълни“, преди Русия да нахлуе в Украйна, каза Ерик Фанинг, главен изпълнителен директор на Асоциацията на аерокосмическата индустрия на САЩ, и „противниците на страната виждат, че запасите започват да намаляват и се изчерпват“. В резултат на това търсенето се движи от китайската агресия, страха от руската агресия и подкрепата на съюзниците в Близкия изток, каза той.

Boeing заяви, че през следващите няколко години ще увеличи своя фабричен производствен капацитет в Хънтсвил, Алабама, за сензори, които се използват за насочване на ракети Patriot, с повече от 30%.

Друг силен сигнал за търсене може да се види в натрупването на ракетни двигатели с твърдо гориво, които се използват от огромния набор от оръжия с голямо търсене след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

В САЩ има двама основни производители на ракетни двигатели - Northrop Grumman и L3Harris Technologies. Те споделят, че са забелязали увеличение на търсенето.

Northrop зааяви, че голяма част от увеличението се дължи на търсенето на неговите ракетни двигатели и бойни глави в управляваните ракетни системи с многократно изстрелване (GMLRS), които се използват в Украйна.

GMLRS са GPS-насочвани ракети с бойни глави, тежащи 90 кг. Lockheed Martin прави 10 000 от ракетите годишно и увеличава производството до 14 000. Те имат средна цена от 148 000 долара всяка според документите на армията. Повече от 6100 са изпратени в Украйна досега, показва анализ на Ройтерс.

Ръководител на производител на ракетни двигатели каза, че администрацията на президента Джо Байдън е приоритизирала боеприпасите в своето искане за бюджет на Пентагона за 2024 г.

Той очакваше тласък за натрупване на поръчки, след като договорите бяха финализирани след приемането на законопроекта за отбранителната политика, включващ бюджет от 886 милиарда долара. Той беше одобрен от Конгреса миналата седмица и се очаква Байдън да го подпише, за да стане закон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ