Бизнесът с незаконна сеч възлиза на $15 млрд.

Бизнесът с незаконна сеч възлиза на $15 млрд.

Бизнесът с незаконна сеч възлиза на $15 млрд.

Незаконната сеч генерира 10-15 млрд. долара по света, според нов анализ на Световната банка, цитиран от BBC. Повечето операции от незаконната дейност са управлявани от организирана престъпност, като голяма част от печалбата отива за подкупи на държавни служители. Сред най-засегнатите страни са Индонезия, Мадагаскар и някои държави в Западна Африка.

Наказателното преследване на незаконната дейност в дърводобива е оказало голямо влияние за ограничаването й в някои страни, казват анализаторите на СБ.

Те препоръчват да се направи дарителски фонд, който да укрепва капацитета на правоохранителните органи за справяне с незаконната търговия с дървен материал. "Ние трябва да се борим с организираната престъпност в незаконна сеч, с начина, по който парите отиват при гангстери, които продават наркотици или рекетират", заяви Джон Песме, мениджър на Световната банка.

Доставката на верижни триони например трябва да се постави под специално наблюдение, смята той.

Преди три години САЩ въведоха изменения в законодателството, според които компаниите са длъжни да докажат, че тяхната дървесина идва от законна сеч. ЕС също въведе подобни законодателни актове. През 2010 г. доклад на базираната в Лондон неправителствена организация Chatham House показва, че тези мерки са довели до намаляване с една четвърт на незаконната сеч през последните 8 години. Нейни представители призоваха Япония, която е основен потребител на дървесина, да въведе собствени законодателни мерки. Същевременно, преди две години Агенцията за изследване на околната среда откри, че легла, направени от незаконно добита дървесина от Мадагаскар, се продават за над 1 млн. долара в Пекин.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ