Българите чакат ЕС да ги изкара от кризата

Българите чакат ЕС да ги изкара от кризата

Безработицата и покачващите цени са най-големите проблеми за българите. Това показва проучване на Евробарометър.

63% от българите посочват безработицата като основен проблем в държавата. 51 на сто смятат, че икономиката е водещият проблем, а 24% - покачващите се цени и инфлацията.

В лично отношение, като най-голям проблем са посочени покачващите цени (44%), следван от безработицата (26%) и икономическата ситуация (25%).

Изследването на Евробарометър показва още, че по-голямата част от анкетираните българи вярват, че мерките за изход от кризата ще дойдат от Европейския съюз. В тази група влизат 53% от анкетираните. Доста по-ниско е доверието във възможностите на правителството да се справи с последствията от кризата - 21%.

Подобна е тенденцията и при доверието в институциите. Само 13% от анкетираните вярват в парламента, а 76% - не. Доверието в правителството е малко по-високо - 16 на сто, докато 70% не му вярват.

Според проучването на Евробарометър като цяло оптимизмът в ЕС през последните месеци се покачва.

„Въпреки кризата, оптимистите за бъдещето на ЕС са повече от песимистите в 19 от общо 28 държави и песимистичните виждания за отражението на кризата върху работните места, изглежда, намаляват. Почти седем от десет европейци (67%) смятат, че ЕС е важен фактор на световната сцена. Във всички държави членки защитниците на това мнение са мнозинство” заключава проучването.

Абсолютното мнозинство от европейците (51%) подкрепят еврото, като в държавите от Еврозоната две трети от запитаните (62%) изразяват подкрепа за единната валута. Тази подкрепа е най-голяма или почти най-голяма (между 68% и 77%) в четири от петте държави, които последно се присъединиха към Еврозоната (Естония, Малта, Словения и Словакия).

Пролетното проучване „Стандартен Евробарометър" за 2013 г. е извършено с интервюта на живо от 10 до 26 май 2013 г. Интервюирани са били общо 32 694 души в държавите членки на ЕС, и в страните кандидатки.

Повече подробности от проучването за нашата страна можете да прочетете ТУК.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ