България изостава с информационните технологии

България изостава с информационните технологии

Нашата страна е относително добре развита в областта на ИКТ (информационни и комуникационни технологии), но не предлага добра среда за развитието на иновациите и предприемчивостта. Този извод може да бъде направен от представянето на страната в актуалния годишен доклад Global Information Technology Report 2013 на Световния икономически форум, съобщава "Обекти".

Документът се публикува за 12-ти пореден път и е най-авторитетното проучване за развитието на ИКТ и тяхното отражение върху световната икономика. Ключовата част на доклада е т.нар. NRI (Networked Readiness Index - Индекс за мрежова готовност), който измерва капацитета на страните да се възползват от технологиите, за да повишат своята икономическа конкурентоспособност. Индексът се базира на 54 индикатора в различни области, включващи регулаторната рамка, разпространението на ИКТ, електронно управление, иновативността на бизнеса и т.н.

На първо място през 2013 г. е Финландия, следвана от Сингапур, Швеция, Холандия и Норвегия. България се намира на 71. позиция сред общо 144 държави, както и на предпоследно място в ЕС преди Румъния. Между класациите от 2012 г. и 2013 г. България е изпреварена по NRI от Мексико, Грузия, Колумбия, Шри Ланка и Южноафриканската република.

Един от изводите на проучването е, че в света се оформя ново „цифрово разделение” между страните. Голямата разлика вече не е във фактори като разпространението на мобилните връзки и интернет достъпа, доколкото повечето държави са направили сериозни инвестиции в своята ИКТ инфраструктура. Ключът е в осигуряването на добро образование, както и на среда, която стимулира предприемачеството и иновациите, се казва в доклада на Световния икономически форум.

Първоначалният преглед на данните подсказва, че България има някои отлични резултати в областта на ИКТ инфраструктурата, за сметка на очевидните сериозни проблеми в средата за бизнес. Страната ни се представя най-добре по броя на процедурите за стартиране на бизнес (20. позиция), броя на мобилните абонати (22. позиция), скоростта на интернет достъпа (23. позиция) и покритието на мобилните мрежи (24. позиция). В другия край на спектъра е представянето ни при достъпността на мобилните комуникации по паритет на покупателната способност (133. позиция от общо 144), усвояването на технологии на ниво компания (125. позиция) и ефективността на правната система в разрешаването на спорове (122. позиция).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ